Лондон дава рамо на Анкара
Британският премиер Дейвид Камерън обвини Франция и Германия в двойни стандарти заради Турция
/ брой: 171
Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че е гневен от спънките, пред които е изправена Турция по пътя към Евросъюза.
"Като си помисля какво е направила Турция като съюзник от НАТО и какво прави в момента в Афганистан рамо до рамо с европейските си съюзници, вбесява ме това, че вашите усилия за присъединяване към ЕС могат да срещат такъв отпор", подчерта Камерън в реч по време на посещението си в Анкара.
"Смятам за грешка да се говори, че Турция може да стои на пост пред палатката, но не и да влезе в нея. Ето защо аз ще бъда ваш най-решителен поддръжник за присъединяване към Евросъюза и за по-голямо влияние на масата на европейската дипломация", добави британският премиер, цитиран от АФП. В своята реч той прави паралел между Турция и Великобритания, която до 1973 г. също не можеше да се присъедини към европейското семейство заради ветото на Франция.
"Ние знаем какво е да не те пускат в клуба, но също знаем, че нещата се променят", се казва още в речта на британския премиер.
Британският лидер раздели тези, които се противопоставят на членството на Турция в ЕС на три групи - протекционисти, крайни и предубедени. По думите му първите виждат икономическия подем на Турция като заплаха, вторите виждат световната история през призмата на сблъсъка между цивилизациите, а третите са тези, които разбират напълно погрешно исляма. По-късно Камерън затвърди ангажимента си към Анкара, подписвайки документ за стратегическо партньорство с турския премиер Реджеп Ердоган.
От своя страна германският външен министър Гидо Вестервеле заяви пред в."Билд", че Турция не е узряла, за да се присъедини към ЕС, предаде АФП.
"Ако въпросът трябваше да се решава днес, Турция нямаше да е в състояние да се присъедини към ЕС и Европейският съюз нямаше да е в състояние да я приеме", посочи Вестервеле в навечерието на посещението си в Истанбул, което съвпада с официална визита на Камерън.
"За сметка на това е в наш интерес Турция да се ориентира към Европа и не само по икономически причини", добави Вестервеле. Според него страната може да помогне по много конструктивен начин за уреждането на много конфликти, независимо дали става дума за Афганистан, Иран, Йемен или Близкия изток. "Но този, който създава впечателние, че присъединяването е близко, се лъже", подчерта германският министър, като остави отворен въпроса за организиране на референдум за взимане на решение за присъединяване на Турция към ЕС. "Не трябва да се правят спекулации за неща, които ще бъдат актуални след години", допълни Вестервеле.
Турция започна преговори за присъединяване към ЕС през 2005 г., но процесът напредва бавно заради резервите на Франция и Германия към пълноправно членство на Анкара и заради кипърския проблем.