17 Юли 2024сряда17:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Краеведска книга с национален принос

/ брой: 197

автор:Христо Цеков

visibility 2343

В ръцете ни е респектираща по обем книга (596 стр.) за един от черноморските туристически центрове - с. Равда, озаглавена от автора, историка Иван Бабев "Равда през горнилото на времето", издание на ИК "Тангра ТанНакРа". По друг повод на друго място имах възможност да споделя задоволството си от творбата, приобщена към краеведската литература. Изкушавам се обаче да се поправя и да я приобщя към книжния фонд с национално звучене. Не само заради широкия поглед на автора по интерпретираните проблеми. Нещо, присъщо за такъв автор като Иван Бабев, в биографията на когото е посочено, че дипломната му работа при завършване на ВТУ "Св. Кирил и Методий" на тема "Историко-етнографско проучване на Ениджевардарския край" е с приносен характер. А още и защото допълнителните му изследвания за живота и героичните борби на ениджевардарските българи и до днес се използват широко по време на кръгли годишнини и възпоменателни мероприятия. Между другото, през 2009 г. излиза от печат книгата му "Македонска голгота" със спомени и изповеди на бежанците от Ениджевардарско - истински епос на борбите и страданията на населението от най-южните предели на етническото пространство.
Очевидно като един от водещите познавачи на проблемите на преселниците от Ениджевардарско и Гевгелийско в района на Несебър и конкретно в с. Равда е предпоставката да създаде този труд не само на струната на краеведството, а с дълбочината на анализите и оценките я извежда в книжната продукция с национално звучене. Защото авторът поема голямата отговорност за изучаването и извеждането на бял свят на събитията и делата на една малка част от стотици хиляди българи, които е трябвало да напуснат принудително старото си родно огнище при устието на река Вардар и Солунската низина и да търсят ново място за установяване, за да запазят своята самобитност и народностен дух. А основната част от населението на с. Равда е от тази група сънародници.
В първата глава на книгата са показани компонентите в географското разположение на селището, докато в следващата част е изследвана историята и демографското развитие на с. Равда. Значително място с основание е отредено за участието на населението в Българското възраждане и в борбите за национално освобождение плюс съпричастието на Равда в огъня на Балканските войни (1912-1913) и Първата световна война (1915-1918), както и във вихъра на войните за национално обединение и в Отечествената война - 1944-1945 г.
Без да омаловажавам главата, в която е направена интерпретация за развитието и управлението на селото, включващо стопанския живот, политическите системи, строителството, социалната дейност и др., напротив, с особено пристрастие се присъединявам към компетентния анализ и оценки на църковното и просветното дело, ролята и мястото на народното читалище за съхраняване на българската духовност. Не са изпуснати и компонентите на традиционната материална култура, като жилищното строителство, архитектурата, земеделието, животновъдството, облеклото... Всичко онова, което приповдига самочувствието на жителите на с. Равда като сънародници, които, освен отстояване на българщината, имат честта да домакинстват на чуждестранни туристи от цял свят.
Нямам честта да познавам лично 64-годишния автор от с. Свети Влас, Бургарски окръг, но от това, което прочетох в книгата, а и от приложенията, обяснителните бележки и посочената ползвана литература и документи, безрезервно бих препоръчал на всеки, пробващ се в създаване на творчески труд с такъв жанр, да разтвори страниците на "Равда през горнилото на времето". В известен смисъл човек може и да се поучи по какъв начин, подход и метод да се отдаде на такава благородна мисия.

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 828

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 658

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 407

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 372

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ