Брюкселски безсъници
Комисията вкара ББ в капан
/ брой: 165
С доклада си, който публикува вчера за "напредъка" на страната ни под механизма за наблюдение, комисията нанесе тежък удар върху правителството. Уви, от последиците ще страдаме всички.
С критиките сякаш свикнахме. Затова директно към новото в доклада. Понеже догодина се навършват пет години от членството ни в ЕС, през юли 2012 г. заедно с поредния си доклад комисията ще излезе с "важни предложения". Те могат да бъдат сваляне на мониторинга за България и Румъния, запазване на мониторинга в някакъв ожесточен вид, но и също сваляне на мониторинга за една от страните, запазвайки го за другата.
Работата е там, ча тази година докладът за България е твърде негативен и ярко контрастира с оптимистичния тон в доклада за северната ни съседка.
Докато за България се говори за нуждата от фундаментална реформа на правораздавателната система, за Румъния вече има само дребни забележки на фона на доста похвали.
Букурещ бе поздравен за въвеждане на нови кодекси, които комисията нарече "основа на едно модерно правораздаване", за успехи на специализираните си служби за борба с корупцията, за приемането на закон за конфискуване на собственост, придобита по незаконен път, спрямо лица, които са осъдени на минимум пет години затвор. България бе критикувана за провала на своя закон, предвиждащ "гражданска конфискация" без присъда.
Чувам, че България се е престарала с този закон. Румънският изглежда далеч по-приемлив. А правителството на ББ се опита да прокара закон, който противоречи на презумпцията за невинност и на залегналата в конституцията неприкосновеност на частната собственост.
Говорителят Марк Грей в България вече е телевизионна звезда, понеже представя девети по ред доклад. Всеки доклад е като поправителен изпит, късали са ни девет пъти, Румъния може би ще мине на десетия опит.
Та Марк Грей каза, че не може да си позволи "опростеното обяснение", че проблемите на правораздаването в България се свеждали до това, че МВР хваща бандитите, а съдебната система ги пуска на свобода. Действително голямата част на критичните текстове се отнасят до съдебната ни система, но спорад мен Цветан Цветанов вече не може да претендира за президентски кандидат, след като поне два текста го вземат на прицел лично.
Първият е за опитите на изпълнителната власт да кадрува в съдебната система, като сред многото случаи изпъква този с Владимира Янева, приближената на Цветанов кандидатка за Софийския градски съд. Другият случай е със системата на спонсорства на полицията, от която става ясно защо мафията се чувства толкова комфортно в държавата ни. Известно е, че Цветанов е виден "фънд рейзър", специалността му е да набира средства - за избори и за "моята полиция", както се пее в една песен. Лошото е, че единствено мафията може с чисто сърце да нарича така полицията.
Летвата е вдигната високо, а критиките към България са толкова много, че и Херкулес не би изчистил авгиевите обори до юли 2012 г. В Румъния обаче излизането от мониторинга със сигурност ще продължи да бъде национална цел и догодина съседите ще могат да се поздравят, че вече са равоправни членове на Европейския съюз.
Унижението да носиш титлата криминален член на ЕС няма да е само за правителството, каквото и да е то, но за цялата държава и за всеки неин гражданин. Статутът на страна под вечно наблюдение е по-обиден дори от този на страна кандидат, каквито са доста наши балкански съседи.
Един холандски журналист зададе въпрос на Марк Грей, на който така и не получи оттовор. Попита го как така нямало връзка между ужасната криминална действителност в България и членството в Шенген. Ако напиша такова нещо в моя вестник, читателите ще ме помислят за луд, каза той.
Бомбените експлозии в София в навечерието на докладите имаха отзвук и в Брюксел. Колегите ми тук ме съжаляват, че съм българин. Една колежка ми каза, че когато чете какво става в България, си представя една страна от третия свят, подобна на Хаити по времето на тонтон-макутите. За преодоляването на тази представа с нищо не помага и натюрелът на ББ, който смайва европейците и с биографията си, и с изразните си средства.
Не знам какво ще стане на вота на недоверие в Народното събрание, но на България спешно й трябват избори и обновление. Няма значение от какви позиции заставаш - и нормалната българска десница, и левицата би трябвало прекрасно да виждат това.