Рош а Шана честват в Израел
Оня ден евреите посрещнаха новата 5774 година. ЧНГ!
/ брой: 207
Джеки Бенадов
В молитвата за Новата година се казва:
"Това е денят на началото на делата ти и на памет за първия ден".
Традиция е да се пожелава "добра и сладка Нова година", а молещите да бъдат вписани в "Книгата на живота".
Ако сте праведен човек и нямате грехове, от какво да се страхувате от Бога? Ще застанете пред него и Божия съд и ще получите неговата благословия.
На 4 септември тази година според еврейския календар евреите от цял свят отбелязват своята Нова 5774 година, или Рош а Шана (Главата на годината).
Всъщност Новата година при евреите се отбелязва четири пъти в годината, но през септември е най-важната.
Празнуването на Новата година в Израел не наподобава европейските традиции и обичаи с Дядо Мраз и подаръци за децата, с пищните трапези и леене на шампанско в дванадесетия час на 31 декември.
При евреите нещата са свързани с дълбоки корени и традиции, идващи още от вековете, когато те са се избавили от египетско робство. Този празник символизира началото на живота и на него се извършват специални молитви в Синагогите.
Новата година е свързана и със сътворението на света, когато Господ създава Адам и Ева.
Десет дни трае празникът, разбира се, не всичките от тях са неработни, но за голяма част от държавните служители това е най-благодатният период за пътешествия и приятна отмора.
През този период евреите са изправени пред Божия съд, но да не бъдем скептици. Посланието е да се гледа нагоре и все нагоре, от хубаво да става още по-хубаво. И да не забравяме да се вгледаме в себе си дали сме праведни и нямаме ли прегрешения през изтеклата година?
Нека сега малко да се приземим и да се опитаме да навлезем в атмосферата на този значителен за еврейския народ празник.
Ако надникнете в бюрата за пътувания в Яфо и Тел Авив, места, където българските евреи обичат често да посещават, ще разберете какъв е проблемът. Просто самолетните билети са изчерпани далеч преди започването на празника. Двете туристически бюра "Барон турс" и "Балканим" в Яфо, чиито управители са български евреи, едва смогват да задоволят своите клиенти. Някой се сърдят защо са толкова скъпи билетите до България в това време на годината?
Как да им обясниш, че "бизнесът си е бизнес"!
Ето ги и двете симпатични служителки в "Балканим" - Мириам и Елена, които с усмивки предлагат всевъзможни маршрути по света. Ако искате балнеолечение с минерални извори -препоръчвт Сандански, Карлови вари, Велинград... За любителите на красивите български планини - екскурзии до Боровец, Банско, Пампорово...
За настроените по-авантюристично има маршути до Аляска, Ванкувър, Монреал, Ню Йорк... Или екскурзия с кораб до Гърция, Франция, Италия...
Има една статистика, че израелците са сред най-пътуващите хора по света. Дали фактът, че те живеят в непрестанно напрежение от размириците, които стават покрай заобикалящите ги съседни държави, или от умората, която им поднася трудовото всекидневие? Но израелецът се готви цяла година, за да избере маршрут по света. И неслучайно в тези дни около празника Рош а Шана, летище "Бен Гурион" "ще се пръсне по шевовете" от тълпите екскурзианти, заминаващи и пристигащи отвън.
Има и такива, които предпочитат да прекарат празниците у дома - да се овалят в лечебната кал на Мъртво море или да минат през всичките балнеопроцедури, които предлагат елитните хотели в този регион. Някои предпочитат да отидат да се помолят на Стената на плача в Ерусалим, да мушнат листчетата с желанията си да се впишат в една древна атмосфера.
Други се качват на самолета или възсядат леките коли и се отправят в прочутия курорт на Червено море - Ейлат. Там човек може да се радва на гостоприемните плажове и приятното прекарване с корабче, в барове или елитни ресторанти. Една от атракциите е да се качиш на лодка или корабче, чието дъно е прозрачно и можеш да се насладиш на невероятните цветове на риби, корали, водорасли, на морската фауна и флора.
Спортистите с харпуни в морето често пъти се появяват с някое по-едро парче с викове на победоносци...
Разбира се, има и любители на природата, които умело съчетават красотите й с кулинарията. Ако попаднете в някои от парковете в Израел - парк "Канада" по пътя за Ерусалим, "Британия", "Кесария" или "Ашкелон", на десетки места в страната, ще видите многобройни туристи, размахващи ветрила за разпалване на огъня под скарите.
Барбекюто е национален спорт на израелеца в почивните дни.
А иначе, според традицията, трапезата в навечерието на празника е съвсем скромна: ябълки, мед, халва, "за да е сладка годината".
И нека накрая не забравяме, че според еврейския календар в следващите десет дни Господ отваря своите три книги - в едната записва грешниците, в другата - праведниците, а третата е за тези, които трябва да помислят и да поискат прошка.
В коя ли от тези три книги ще попадем?
Решава Господ!
Звуците на древния еврейски инструмент шофар според легендата са разрушили стените на Йерихон.
Медът и ябълките са двете ястия на израелската Нова година
Честване на Рош а Шана в Израел
Еврейка практикува Ташлих в първия ден на еврейската Нова година Рош а Шана в крайбрежното градче Ашдод.