Поскъпват прегледите без направление при специалист
На места струват почти двойно в сравнение с плащаното от НЗОК
/ брой: 62
Почти двойно са поскъпнали прегледите без направление при специалист, лабораторните изследвания, както и доплащанията на различни консумативи при операции.
Увеличението в цените идва на фона на отпуснатата от НЗОК по-висока цена, която плаща за първичен преглед при специалист. Тя вече е 46 лв. за възрастен и 48 лв. за дете. За вторичен преглед отпуснатата сума е съответно 18 и 19 лв. Според болниците обаче сумата е недостатъчна.
„Повишаването на цените е естествена реакция на разходите, които се генерират от лекарите. Все пак става дума за прегледи при едни много високоспециализирани експерти, чието обучение отнема повече от 10 години, които са вложили толкова много в това да станат специалисти и те имат някакво очакване за своето възнаграждение“, обяснява адвокат Свилена Димитрова, която е председател на Българска болнична асоциация.
По думите й не може нашите медицински специалисти да бъдат в пъти по-ниско платени от европейските си колеги, а всичко друго да заплащаме на европейски цени – и лекарствата, и апаратурата.
Данните показват, че най-скъпи са прегледите без направление в София. Посещението при кардиолог без направление струва около 80 лв. Ако човек избере специалист в Пловдив или Бургас, средната цена е около 60 лв., а във Варна – 65 лв.
Прегледите при гинеколог са най-скъпи във Варна. Там пациентите плащат средно около 80 лв. София е на второ място със 70 лв. Подобни са цените и в Бургас, а в Пловдив прегледът е средно около 60 лв.
За ендокринолог в столицата пациент ще се бръкне за 70 лв., същата е цената и във Варна. В Пловдив сумата е около 50 лв., а в Бургас – 65 лв.
Повечето лекари предпочитат да приемат пациенти в кабинета си без направление, заради ниското заплащане от страна на държава.
Проверка за цените на услугите при лекари с различна квалификация – доценти или професори, в пет различни лечебни заведения показва, че първичния преглед е между 120 лв. и 200 лв.
Драстична е разликата в заплащането при някой интервенции. Здравната каса заплаща 40 лв. за процедурата колопоскопия. Ако ни я извършат без направление обаче, тя ще ни струва от 70 до 540 лв.
Ехографията на млечната жлеза също се оказва скъпа услуга. Здравната каса плаща за нея 25 лв., докато пациент би платил между 70 лв. и 100 лв.
За процедурата фетална морфология държавата плаща 60 лв., а цената й без направление в някои лечебни заведения достига над 200 лв.
Поскъпването на определени медицински изделия, повечето от които не се плащат по НЗОК, допълнително оскъпяват услугата за клиентите.
В Бургас цените за първичен преглед при специалисти в лечебните заведения започват от 50 лв и стигат до 120 лева, когато в болницата гостува медик от София или Турция например. Преглед с апаратура като доплер, кардиограма и ехокардиограма, е между 80-120 лева.
Дори с направление от личен лекар за ядрено-магнитен резонанс, не само се чака с месеци, но и в държавната болница задължително се доплаща. За да бъде малко по-евтино пациенти се редят с часове на опашки за направление.
Ако бъдат назначени допълнителни изследвания, то е се плащат отделно. Пълна кръвна картина, изследвания за метаболитен синдром - захар, холестерол, и витамини - цената в лаболатория може да достигне до 120 лева. По-сложни прегледи, като например колоноскопията, струва 450 лева. Лечението на Костадин Щерионов пък е струвало стотици хиляди евро. От Здравната каса получил само 1500 лева.