Окончателно решение за 7 блок в "Козлодуй" - след ясна цена на тока
/ брой: 119
Окончателно инвестиционно решение за строителството на VII и VIII блок на АЕЦ “Козлодуй” ще има, след като са ясни инвестиционните и оперативните разходи, цената на финансирането, както и цената на електроенергията от тях. А това се очаква да стане през август 2025 г.
"Научили сме си грешките от проекта “Белене”, за който така и нямаше осигурено финансиране", заяви Петьо Иванов, изпълнителен директор на проектната компания “АЕЦ Козлодуй - Нови мощности”.
Първият етап вече е изминат. Избрана е технологията АР1000 на американската компания “Уестингхаус”, както и строителят - южнокорейската “Хюндай”. И двете – с решение на парламента.
Приет и публикуван в “Държавен вестник” е конкретен график за развитието на проекта, който се изпълнява в срок. “Хюндай” и “Уестингхаус” преговарят за създаване на консорциум за изграждане на двата блока.
С този консорциум “АЕЦ Козлодуй - Нови мощности” преговаря за сключване на договор за инженерингови дейности, което по график трябва да е факт до края на юли 2024 г. Към момента “Уестингхаус” са приключили дейностите по договора за FEED, или за базово проектиране.
“Преди да се сключи договорът за инженеринг, строителство и доставки (ИДС), трябва да се развие още степента на проектиране, инженерингови дейности, за да може в етапа на ИДС контракт да имаме възможност да получим фиксирана цена, срокове за строителството, и достатъчно доставки, които да позволят на проектната компания да застане пред Агенцията за ядрено регулиране и да стартира дейността по междинен отчет за анализ на безопасността”, коментира Иванов.
В общественото пространство се носят информации, че двата блока ще струват над 30 млрд. евро. Коренът на тези слухове е в стойността на изграждането на 3-и и 4-и блок с технология АР 1000 в АЕЦ "Вогъл" в САЩ, което продължи десетилетия и доведе до оскъпяване на проектите.
"Некоректно е да се прави тази пряка връзка. Положителното за нас е, че “Уестингхаус” предлагат проект, който вече е минал през детските болежки. Има референтна централа в САЩ, която работи с това оборудване, има 4 енергоблока в Китай, които работят с АР 1000. Бюджетът, който предвиждаме, изобщо не е близко до спекулациите”, казва Иванов и препраща и към доклада на БАН за АЕЦ “Белене”, в който беше лансирана цена за мегаватчас от около 80 евро.
Колко ще струват двата блока и електроенергията им, ще стане ясно преди вземане на инвестиционното решение, когато ще е структурирано и финансирането.