Обида за дипломацията
/ брой: 73
Любомир Кючуков
Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че това правителство очевидно е политическо, а не експертно, както се очаква от едно служебно правителство.
Относно думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, адресирани към сегашния министър на външните работи, тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната. Единственият форум, който се проведе, беше за т.нар. Кримска платформа за Украйна и там на практика имаше пълна приемственост с политиката на България досега.
Става дума очевидно изцяло само за вътрешнополитически аргументи. И за съжаление това отразява един по-сериозен и по-дълбок проблем - че в България външната политика се разглежда не като национална, а като партийна. От тази гледна точка виждаме, че се водят спорове за персони и то по начин, който е обиден за професионалните дипломати с аргументи, че трябва да се чуват партийните позиции навън или че трябва да се пътува.
Абсолютно в същия контекст се вписва и казаното за министъра на отбраната.
Личностите в един служебен кабинет се разглеждат като партийни функционери, което е изключително притеснително. И в нито един момент не става дума за политики. Всичко се свежда до персони и тяхната смяна. Г-н Димитров е професионалист и то от много висока класа, прекарал цялата си професионална кариера във Външно министерство, преминал през позиции, които са доказали тази негова експертиза. Той винаги е бил в подкрепа на тези цели, които България има. Обвинения от този род са несъстоятелни.
Всичко това, което се случва, отразява едно изключително непознаване на външната политика и нейният характер.
пред БНР