Настоящето трябва да победи миналото
/ брой: 56
Д-р Събина ПЕТКАНСКА-ВЪЛЕВА
Защо миналото на БСП, в лицето на бившите партийни функционери и министри - Гагаузов, Масларова, Мутафчиев, като изкуствено създаден нов център на разделение в партията, отново поиска оставката на Нинова? Защо и за какво обвиняват Нинова? Могат ли да бъдат спасители на БСП, за каквито се обявяват?
За да се отговори на тези въпроси, трябва да се зададат няколко подвъпроса, които се поставят и на които да се даде по възможност обективен и безпристрастен отговор:
1. Кои са водещите лица, обединили 49 човека от Националния съвет на БСП?
Асен Гагаузов - над 20 години и досега областен председател на БСП-Сливен и бивш министър на регионалното развитие, Масларова - бивш социален министър, Мутафчиев - бивш министър на транспорта, Дора Янкова - бивш кмет на Смолян, и висши партийни функционери на БСП по време на Тройната коалиция.
Тройна коалиция, за която са още живи спомените за развихрилата се корупция, за аферата "Братко и Батко" и много други. Най-вече с това, че по време на Тройната коалиция се създаде благодатна почва за стартиране на проекта на ГЕРБ като нов политически проект - алтернатива на БСП, НДСВ, ДПС и СДС, за борба с усещането за корупция в България, отговорност, за която носеха ТЕ!
Логично се налага въпросът могат ли лицата, ръководили БСП и отъждествявани с периода, в който БСП беше свързана с корупцията по време на Тройната коалиция, да са новите лица на Партията, борещи се за обновяване на БСП?
2. Вторият въпрос, на който трябва да си отговорим, е за действията на БСП и Нинова във връзка с неизпълнение на решение на националното ръководство от БСП-София и коалирането на БСП-София с ГЕРБ в общинския съвет, след като БСП е единствената системна партия, която не е била в коалиция с ГЕРБ и води последователна и принципна борба срещу ГЕРБ и корупционния модел, налаган от ГЕРБ.
С коалирането си с ГЕРБ в София, БСП-София не само наруши решение на Националния съвет и води политика все едно е партия, различна от БСП, но и нанесе големи репутационни щети на Партията с подобна коалиция. Засегна един от най-големите активи на БСП - последователната борба срещу корупционния модел на ГЕРБ.
Нека си отговорим на въпроса: Нинова и който и да е на нейно място имаше ли друго решение, освен да санкционира нарушаването на най-важното политическо решение на БСП - да не се коалира с ГЕРБ и да бъде последователна и принципна опозиция на модела ГЕРБ? И да се бори за провеждане на националната политика на БСП от всички общински структури!
3. Третият въпрос, който поставят 49-имата е, след като се оказва, че общинските ръководства на Сливен, Перник, Бургас и на няколко други малки общини водят политика и вземат решения, различни от решенията на националните органи, как е трябвало да реагира националното ръководство и Нинова? Както в Сливен, след решение на националните органи да се издигне кандидат за кмет от БСП, общинското и областното ръководство издигат друг кандидат, от друг политически субект, който ясно преди това се е разграничил от БСП и е критикувал действията на БСП и националното ръководство.
Какво е трябвало да направи Нинова и националното ръководство, имала ли е друг избор в името на единството на БСП и работата на БСП като единна партия да вземе друго решение, освен да отстрани общински ръководства, които не изпълняват решения на национални органи?
4. Четвъртият въпрос, който си задавам, е: Нинова с екипа си, ръководещи БСП от почти осем години, правилни решения ли са вземали, правилна политика ли са водили по следните важни въпроси:
- БСП да се освободи от задушаващата прегръдка на олигарсите в БСП, от милионерите в БСП;
- БСП да води последователна, смела и принципна политика на борба срещу модела "ГЕРБ";
- БСП да се противопостави на опитите за овладяване на БСП от президента Радев и обкръжението му, от кадрите, създадени от него по време на служебните му правителства, на национално и на местно ниво;
- БСП да се противопостави на опитите за овладяването й от Левицата - Румен Петков, Мая Манолова, Татяна Дончева...;
- БСП и Нинова да се противопостави на софийската общинска организация в коалирането й с ГЕРБ и нанасянето на силни репутационни щети на БСП;
- Нинова и БСП да се противопостави на бизнес интереси в БСП, на личности, стремящи се да използват БСП за лични и бизнес интереси!
Надявам се всеки да може да си отговори еднозначно на поставените въпроси. Лесно се налага отговорът, че Нинова е водила всички тези битки, откакто е председател на БСП, за БСП и за хората с леви убеждения в България.
Налага се изводът, че миналото не трябва да побеждава настоящето, че честните и почтени социалисти трябва да подкрепяме действия за обновяването на Партията.
Убедена съм, че Нинова трябва да бъде преизбрана още един мандат за председател на БСП, за да може да довърши започнатото трансформиране на БСП от партия на олигарсите, от завладяна от кланове по места партия, в партия на хората с леви убеждения в България.
За да може настоящето да победи миналото и да даде шанс на бъдещето.
Фейсбук