Летният сезон тръгва с 10-15% по-високи цени
Хотелиери ще наемат персонал от Киргизстан, Узбекистан, Казахстан и Бангладеш
/ брой: 58
Масово хотелите по южното и северното Черноморие отварят в началото на май, за да посрещнат първите морски туристи. Те идват през почивните дни покрай Великденските празници, които тази година съвпадат с Гергьовден - 6 май. В този период от чужбина се очакват основно гърци, румънци и македонци, разбира се, се разчита и на български туристи.
Сезонът се открива с около 10-15% по-високи цени. Причината са повишените разходи и все още невъзстановеният сектор от ковид-пандемията, коментира пред Тravelnews Станислав Стоянов, заместник-председател на Съюза на хотелиерите в "Златни пясъци". По думите му по-късното отбелязване на Великден тази година доближава почивни дни през празника до началото на активния летен сезон, затова над 90% от хотелите в курортните комплекси ще започват работа по-рано тази година в опит да си удължат сезона.
В "Слънчев бряг" сезонът ще бъде открит на 1 май, а по на юг от Бургас единични хотели планират да отварят седмица преди това. От курорта са доволни, че засега много добре се движат ранните записвания на летовници - очертава се между 10 и 20% ръст на туристите спрямо миналата година.
Хотелиери и туроператори отчитат, че се възстановява интересът на туристи от Великобритания и Германия. От тези две държави ранните записвания за летни почивки у нас са достигнали двуцифрени ръстове в края на миналата година. Силно са нараснали също така полските и чешките туристи след ковид-пандемията. През юни се очаква да се възстановят и посещенията на летовници от Израел, които в момента не могат да пътуват заради военния конфликт там.
Туроператорите обаче предупреждават за нов проблем, който ще ограничи ръста на туристическите посещения у нас - липсата на достатъчно капацитет на самолетите да превозят толкова много туристи в световен мащаб. Чартърните програми се насочват с предимство към държави с по-дълъг летен сезон и предоставяне на държавни помощи като Турция, Испания и Гърция, от което България губи, обясниха от Асоциацията на инкаминг агенциите пред dnevnik.bg.
За поредна година ключов проблем за туристическия сектор у нас остава намирането на персонал. Работодатели от Южното Черноморие обявиха, че част от работниците им от миналия сезон, ще бъдат наети отново, но усилено се търсят допълнително камериерки, готвачи и общи работници. Работната заплата в сравнение с миналата година е увеличена със 150-200 лева и това е една от причините за ръст и на цените.
Хотелиери от "Слънчев бряг" обявиха, че предстои да наемат персонал от Киргизстан, Узбекистан и Казахстан, дори от Бангладеш, и така да решат липсата на работна ръка, пише segabg.com. Промени в Закона за чужденците предвиждат удължаване на срока, за който може да бъдат наемани сезонни работници от страни извън ЕС. Сега ограничението е до 90 дни от годината, но се предвижда този срок да се увеличи до 180 дни. Законопроектът е на Министерски съвет и вече е внесен в парламента.