Искат по-високи заплати за учителите
81% от преподавателите смятат, че ръстът на възнагражденията им досега не компенсира увеличаващите се задължения
/ брой: 79
Учителската заплата да стане 150% над средната брутна за страната, настоява синдикатът „Образование“ към КТ „Подкрепа“. Предложението идва след национално изследване по повод на социалния статус на учителската професия и факторите, които привличат или отдалечават педагозите от образователните институции. В изследването са участвали 4150 учители, родители и заинтересовани.
90,7% от участващите в анкетата са отговорили, че трудовите възнаграждения, макар и увеличаващи се, не са релевантни на многобройните отговорности и задължения на учителите. Учителската професия е най-натоварваща, често учителите са подложени на бърнаут, затова и „високите“, според анализатори, възнаграждения не са привличащи.
Само 6,3% смятат, че възнагражденията са мотивиращи.
В Колективния трудов договор в момента са заложени ангажименти за учителска заплата, не по-ниска от 125% от средната за страната. Според повечето учители обаче това вече не се усеща заради галопиращата инфлация.
"Образователните анализатори упорито твърдят, че утвърдилата се тенденция за повишаване на учителските заплати вече привлича трайно млади учители в образователната система. Полярно на тези твърдения, 81% от участниците в изследването са отговорили, че възнагражденията категорично не компенсират нарастващите задължения и отговорности, и огромното прегаряне", показва анализът на синдиката.
Така средната възраст на учителите в България остава почти непроменена през последните 5 години.
Само 19,5% от участниците са заявили, че в образователната система българските учители имат възможност за кариерно израстване.
Всеки трети настоява чрез политиките да се възстанови авторитета на учителя и да се гарантира автономността, неприкосновеността и опазването на физическото и психическо здраве.
Затова и от синдиката настояват още на започващите учители да им се осигури възможност за хоризонтално и вертикално израстване, да се утвърди политиката по наставничество, като в процеса се включат, както опитните учители, така и експертите в РУО. Друго настояване е да се работи за превенция на агресията и спазване на училищните правила, което включва и драконовски мерки към родители, които не партнират.
Междувременно вчера бе подписан Колективен трудов договор за детско и училищно здравеопазване в София между общината и синдикатите, с който се увеличава с 30 % заплащането в сектора.