Скандал с "Продължаваме промяната"
Фалшификации заради министерски пост
Прокуратурата е установила данни за документни престъпления, с които Кирил Петков застъпва като служебен министър на икономиката
/ брой: 82
Журналистическо разследване на сайта "Бивол" твърди, че Лена Бориславова от партия "Продължаваме промяната" е фалшифицирала подписи и документи през 2021 г. Тогава, за да стане служебен министър на икономиката, Кирил Петков е трябвало не само да се откаже от канадското си гражданство, но и да напусне всички свои фирми и неправителствени организации, в които участва. Според "Бивол" Бориславова е фалшифицирала подписи и документи, за да излезе Петков от сдружението "Да опазим Корал" навреме. Самата Бориславова заяви, че не се притеснява от проверка и ще съдейства на разследващи органи да излезе истината.
Фалшивите подписи са на председателя на организацията Атанас Русев, като единият е на пълномощно, с което Лена Бориславова може да се разпорежда с делата на сдружението. Другите подписи са в протокол от заседание на сдружението, на което се взима решение за освобождаване на Петков като член на управителния съвет и назначаването на Мартин Драгулев на негово място и декларация за истинност.
Тези документи са били входирани в Агенцията по вписванията с електронен подпис на адвоката на Лена Бориславова, а агенцията е изискала и други, като списък на присъствалите на заседанието, на което е взето решението. Сред тях се оказва и основателят на "Да запазим Корал" Атанас Чобанов, главен редактор на bird.bg, който заяви, че не е бил на заседанието.
Според "Бивол" освен адвокат Лена Бориславова, като съставител на документ от фалшифицирания набор излиза не друг, а нейния колега и бъдещ съпартиец от ПП - Никола Минчев. Според метаданните Минчев е изготвил един от най-фрапантните по своята видимост фалшиви файлове - Декларацията на председателя Атанас Русев за истиността на заявените за вписване обстоятелства.
Атанас Русев заяви, че не само неговия, но и на 10 члена на сдружението подписите също са подправени и той е подал сигнал до ДАНС и Софийската районна прокуратура през юли миналата година. "Когато ни извикаха в ДАНС, там ни показаха един документ. Бях изумен. Видях, че пълномощното е от мое име за Лена Бориславова и видях под него моя подпис фалшифициран, копиран от специмена за подписи в Агенцията по вписванията. Дори си личи", разказа още Русев.
Междувременно с официална информация излязоха и от Софийската районна прокуратура. Оттам обявиха, че на 11 август 2023 г. е образувано досъдебно производство, за това че е потвърдена неистина в писмено съобщение, изпратено от Л.Б. по електронен път до Агенция по вписванията, изискуемо по силата на Търговския закон за удостоверяване от длъжността член на УС на Сдружение "Да запазим Корал" и избирането на негово място на М.Д. В хода на разследването са установени данни за извършване и на други документни престъпления - съставяне и използване на неистински документи, представени пред Агенция по вписванията. В тази връзка предстоят и още разпити на лица, имащи отношение към извършените действия, както и приобщаване на техни сравнителни образци на подписи и почерк, обявиха от прокуратурата.
Кирил Петков определи информацията като компромат на службите, част от предизборната кампания. "Излязъл съм от това НПО преди три години, преди да стана министър и изведнъж сега, дни преди изборите страшен ужас става, пълна схема е това. Много е важно да не им се връзваме, защото цялата идея е да кажат, че всички са маскари, не гласувайте", коментира Кирил Петков. Според него това било "кьорфишек на ДАНС". Петков обаче намеси в скандала и Румен Николов - Пашата, като обвини Атанас Русев, че се е застъпил пред него за Пашата през 2022 г. Тогава Петков като премиер подал името на Николов в списък от 19 лица на главния прокурор Иван Гешев.