100 оригинални фотографии показва Панорамата "Плевенска епопея 1877 г."
Представени са основни моменти и личности от Руско-турската война 1877-1878 г.
/ брой: 42
Оригинални фотографии от Руско-турската война (1877-1878 г.) са подредени в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.". Изложбата е под наслов "Съхранените спомени за войната" и се организира от Регионалния военноисторически музей в Плевен до края на април. На 16 табла се представят основни моменти от Руско-турската война и Плевенската епопея чрез 100 оригинални фотографии от фонда на музея. Поводът за експозицията е 146-годишнината от Освобождението на България, казва за БТА Ирена Петрова, уредник и фондохранител в РВИМ - Плевен. Тя допълва, че по-голямата част от снимките са дарение на музея от руското и от румънското министерства на отбраната. Техни автори са руският фотограф Александър Иванов и придворният фотограф на румънския княз Карол I - Франц Душек. Има снимки и от неизвестни автори, но всички те носят духа на епохата.
Старите фотографии съхраняват спомена за легендарни пълководци, руски и румънски войскови части, участващи в подготовката и провеждането на военната кампания на Дунавския фронт. Проследен е пътят на руската армия от Кишинев до Сан Стефано. Представено е хронологично движението на главните квартири на руския император Александър II, на княз ген. Николай Николаевич и на румънския княз Карол I.
Акцентирано е на ролята на Плевенската епопея за хода и изхода на войната. Показан е брой на вестник "Илюстровани лондонски новини", който съдържа графики на кореспондента Карол поп де Сатмари - придворен художник и фотограф на румънския княз Карол І, представящи важни моменти от Руско-турската война 1877-1878 г. и Плевенската епопея.
Включени са и кадри, които показват дейността на лекари, милосърдни сестри и санитари във военновременните болници и лазарети. Влизането на руската Дунавска армия в Сан Стефано е последният запечатан момент от събраните фотоси.
Част от изложбата са и оригинални портрети на руски генерали, няколко копия на документи, сред които на Санстефанския предварителен мирен договор. Акцент в експозицията са два оригинални портрета на император Александър II, единият от които в Пордим с личен негов автограф, както и лични вещи на граф Н. П. Игнатиев. Част от изложбата е и фотография на Осман паша - командир на турската армия при Плевен от 1877 г. Изложен е и "Военноисторически албум от Освободителната война 1877-1878 г." с над 300 оригинални снимки. Той е издаден от Александър Шулц през 1928 г., който по това време е заместник-директор на Военно-историческите къщи-музеи и паметници в Плевен.
"Старите фотографии, включени в изложбата, не са пощадени от времето, повечето са избелели и пожълтели, но са незаменими документални свидетелства за историята на Освободителната война и истински шедьоври на ранната фотография", казва още Ирена Петрова.