Има опасност от ново задлъжняване на държавата
/ брой: 122
В бюджета на Асен Василев се разчита на средства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), които е нереалистично България да получи като второ плащане тази година и които да се смятат като приход по консолидираната ни фискална програма, предупредиха водещи финансисти и допълниха, че сегашното правителство ще внесе в парламента манипулиран бюджет.
Причината е, че според оценка на изпълнението на мерките от второ искане за плащане съгласно одобрения ПВУ, трябва да се предоговорят условията. А към юни 2023 година от 66 мерки, общо 33 или половината от тях са изпълнени, показва работен вариант на експертен анализ за напредъка по ПВУ. Финансови анализатори коментират, че еврофондовете не влияят на бюджетното салдо на начислена основа и дори тези средства от ПВУ да влязат в бюджета, те ще помогнат като нов приход да се свие дефицитът, но няма помогнат за покриване на изискванията от Маастрихт, известни още като "критериите за конвергенция" за влизане в еврозоната. Те намират за притеснителен факта, че в проектобюджета "отново се демонстрират фокуси с 3 процента дефицит", на фона на отекналия и в Брюксел скандал от изтеклия запис от заседанието на "Промяната", в който Кирил Петков обясняваше на съпартийците си за заобикаляне на правилата за приемане на България в еврозоната.
Ако приемем, че новият бюджет ще бъде с 3% или под 3% дефицит, това означава необходимост от финансиране около 5 милиарда лева. Ако размерът на дълга нараства с много висока скорост, ще нарастват и лихвените разходи. Но с бързи темпове на задлъжняване може в един момент лихвените разходи да достигнат милиарди.
Финансови анализатори откриха още несъответствия в казаното от Асен Василев и по отношение на сроковете за представяне на искане за плащане по ПВУ като дадоха пример, че срокът за искането е бил в края на първо тримесечие на 2023 година, а не 31 декември 2022 година, както обясняваше Василев. Нещо повече, от неизпълнените 33 мерки има 11 проблемни и това е сериозна пречка за подаване на второ искане за плащане и съответно получаване на средствата от Европейската комисия до края на тази година.
Неизпълнени мерки
- Промени в закони: за енергийна бедност и либерализиране на пазара на електроенергия в Закона за енергетиката, както и в Закона за енергия от възобновяеми източници относно бързото внедряване на съхранението на електроенергия и използване на геотермалната енергия. Няма и Доклад за сценариите и препоръки за пътна карта за неутралност по отношение на климата.
- Пет инвестиционни проекта, сред които цифровизация в железопътния транспорт, Интермодален терминал в Русе, при който в момента тече оценка на получените оферти, но при сключване на договор в края на октомври 2023 г., е невъзможно получаване на плащане по второто искане за плащане по ПВУ през 2023 г. и др.
- Законодателни промени по Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения съгласно ПВУ, необходимост от намаляване на дела на обществените поръчки, възложени при само един оферент на 25% през 2022 г. Не сме изпълнили и цифровата трансформация на Български пощи и предоставяне на комплексни административни услуги, за което трябва да се предоговори инвестицията с ЕК.