И кръвоносните ни съдове са заложници на лошото време
/ брой: 271
Резките промени на атмосферното налягане и температурите на въздуха може да намалят работоспособността на 1 от 3 души, увеличава се сънливостта, твърдят американски учени. А "комбинацията" между ниско атмосферно налягане и повишена влажност увеличава риска от инсулти и инфаркти. Разбира се, трудно е да се повярва, че "здрав човек" е получил инсулт - със сигурност е имало и други предпоставки освен "лошото" време.
Инсултите се подмладяват и рисковете са високи във всички възрасти, категорична е проф. Светла Торбова. Това тя съобщи по време на форум във връзка с Европейските дни на хипертонията в София, подкрепен от Гедеон Рихтер. Тя поясни, че 40% от мъжете на средна възраст не знаят, че са с хипертония, а връзката между нея и инсулта е пряка. У нас има 2.5 до 3 пъти повече инсулти от средното за Европа, по-висок е и броят на мозъчните удари сред младите хора, припомни проф. Торбова.
Вече има нарочни европейски препоръки по артериална хипертония в детската възраст. Още през 80-те години на ХХ в. в България са работили по този проблем проф. Румяна Рахнева, доц. Дора Белова и д-р Радка Недкова.
Проблемът с детската хипертония е сериозен и заради увеличаването на свръхтеглото сред подрастващите, подчертават специалистите и припомнят, че над 3.9% от българските тийнейджъри са със затлъстяване. Вече 7-8-годишви деца с наднормено тегло вдигат кръвно, алармират лекарите. Смята се, че около 5% от децата са с високо кръвно налягане. При децата хипертонията може да е първична, без причини, или вторична - свързана с други заболявания - на бъбреците, вродени пороци в развитието на аортата и пр. Към повишено кръвно налягане водят стресът, учебното натоварване, заседналият живот.
Момичетата се раждат с кръвно налягане 66/55, а момчетата - със 71/55, припомнят специалистите. До 1 г. се повишава предимно горната граница и достига 90-92, до 7 г. кръвното налягане се повишава и към 16-18 г. достига показателите, характерни за възрастните.
За сериозността на проблема говори фактът, че здравната каса е определила нарочна клинична пътека - КП № 57 "Артериална хипертония при деца", с минимален болничен престой - 3 дни.
Всеки 6 секунди, независимо от възраст и пол, 1 човек на планетата умира от инсулт, сочи световната статистика. Инсултът ("мозъчен удар") е втората водеща причина за смърт за хората над 60 г. и петата за 15-59-годишните. Инсултът атакува децата, включително новородените. Въпреки това от Световната организация за мозъчния инсулт са категорични, че инсултът може да бъде профилактиран.