08 Ноември 2024петък12:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Журналисти:

Финансовата зависимост погубва медиите

/ брой: 82

автор:Павлета Давидова

visibility 2295

Невъзможността на медиите да се самоиздържат чрез тиражи и собствени приходи ги прави слаби, а това води до тяхната гибел като защитник на обществените интереси. Около тази теза се обединиха вчера участниците в дискусия на тема "Монополизмът в медиите - заплаха за свободата на словото и демокрацията". Събитието бе организирано съвместно от СБЖ и фондация "Фридрих Еберт".
Читателите на вестници се информират и чрез интернет, купуват по-рядко хартиените издания, заяви журналистът Светослав Терзиев. По думите му вестниците все по-трудно могат да се издържат и минават в електронен вариант. Там пък рекламата може да бъде избягвана от потребителите, което водело и до нисък интерес от рекламодатели. По този начин паричният поток намалявал и изданията ставали лесна жертва за хора, имащи възможността и желанието да ги притежават и контролират.
Терзиев отбеляза, че в страната ни няма "клауза на съвестта". Така ако един журналист напусне изданието си заради рязка смяна на политическата линия, която трябва да се спазва в медията му, работодателят не е длъжен да го обезщети финансово. В Европа тази практика вече я има, каза той. Българските журналисти са изправени пред избора да се присъединят към многото си безработни колеги, или пък да преглътнат принципите си, коментира Терзиев.
Свобода на словото у нас все още има, смята и журналистката Ива Николова. Всеки може да говори каквото иска, но медиите изгубиха доверието на хората, допълни тя. Новите собственици определят начина, по който трябва да се отразяват събитията, а често това става в едно "тичане след победителя". Медиите забравиха, че трябва да служат на обществения интерес, а редакторите решиха, че трябва да определят и формират общественото мнение.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 139

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 141

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 161

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 160

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ