Европа си спечели време
/ брой: 246
На банките извиха ръцете, но скромният план за спасяването на еврото все пак бе съгласуван - така коментираха световните медии решенията на срещата на върха в Брюксел. Решението не бе взето лесно, както каза германският канцлер Ангела Меркел, представителите на еврозоната били принудени "да опрат пистолета до гърдите на международната банкова общност". И в крайна сметка банките-кредитори на Гърция се предадоха - половината от гръцкия дълг ще бъде опростен. За да подсладят по някакъв начин този горчив хап, в Брюксел взеха решение за гаранции в размер на 30 млрд. евро. И все пак изглежда, че решението за опрощаването на 50% от гръцкия дълг е компромис, приемлив както за банките, така и за лидерите на еврозоната.
Гръцкият премиер Георгиос Папандреу най-накрая успя да си поеме въздух и вече диша по-спокойно: капанът на фалита на Гърция е избегнат. След трудни и многочасови преговори лидерите на еврозоната се споразумяха да отпишат половината от гръцкия дълг. Това означава, че Атина ще може да обслужва останалите си задължения. Според Папандреу това решение "поставя началото на нова ера за страната му". Това обаче е минималното, което е необходимо, за да си поеме Гърция въздух, и същевременно максималното, на което са готови банките, коментират експертите.
Все още не е ясно дали това е големият пробив, който всички очакват, и дали този път пазарите ще бъдат убедени. Вярно е, че само часове след обявяването на решенията в Брюксел пазарите реагираха положително, но без прекален оптимизъм. След изявленията на лидерите курсът на еврото тръгна нагоре заради нарасналия оптимизъм за възможностите за икономически растеж в Европа при запазване на единната валута. "Сделката" за Гърция обаче май се оказа най-яркият ход на срещата в Брюксел. Наистина европейските лидери успяха сравнително бързо да се споразумеят за рекапитализирането на банките, което ще им позволи да преживяват стресови ситуации, разширяването на помощния фонд обаче отново се натъкна на разногласия. Увеличаването на капитала на Европейския фонд за финансова стабилност от 440 млрд. евро до 1 трилион си остава все още само декларация. Превръщането на фонда в банка е още далеч и затова европейците са принудени да молят за помощ развиващите се страни и Международния валутен фонд. Отговорът на Европа се оказа скромен, коментираха анализаторите.
Постигнатото в Брюксел споразумение тепърва ще се изучава внимателно. Без съмнение обаче Европа успя да си спечели време - постигнатите решения поставят сериозна преграда срещу разрастването на кризата към другите държави в еврозоната. Още по-важно е, че евролидерите показаха, че могат да взимат общи решения и конкретни мерки. Сега остава да се убедим, че Европа може не само да решава, но и да действа.