Домашното насилие в България е на почит
Повечето жени премълчават тормоза, съседите усилват телевизора при семеен скандал
/ брой: 129
Васка Пергелова
Според последните статистики на неправителствените организации в България, занимаващи се с проблемите с домашното насилие, всяка четвърта жена в България е жертва на домашно насилие.
Според общоприетите определения домашното насилие може да бъде изразено по няколко начина: емоционално - когато мъжът налага волята си чрез предизвикване на страх, срам и вина у жената. Другите видове насилие са физическото, сексуалното и икономическото.
Дали заради лични комплекси за малоценност или поради напрежението и неудовлетвореността от работата, някои мъже използват жените си като психически отдушник, а често пъти и като боксова круша за освобождаване от напрежението, смятат психолозите. Официалните дефиниции определят като поведение на домашно насилие не само насилието на единия партньор върху другия, но и насилието от родител върху дете.
За претърпелите домашно насилие най-големият проблем е да споделят с някого на какво са подложени. Повечето жени премълчават тормоза. Дали от срам пред приятелите и близките или от страх от отмъщението на съпруга, те не дават гласност на страданието си. Най-големият проблем в борбата с домашното насилие обаче си остава мнението на обществото, че семейната двойка трябва да се справи сама с проблема. Когато чуят поредния скандал до небесата, повечето съседи просто увеличават звука на телевизора си и кротко чакат бурята да отмине.
"Докато крещиш на своята жена, има мъж, който би желал да говори нежно в ухото й. Докато ти я унижаваш, обиждаш и оскърбяваш, има мъж, който флиртува с нея и й напомня колко прекрасна е тя. Докато ти нараняваш своята жена, има мъж, който желае да може да прави любов с нея! Докато ти караш своята жена да плаче, има мъж,който краде... усмивки от нея! Публикувай това, ако си срещу домашното насилие".
Това е логото, което голяма част от потребителите на социалната мрежа Facebook поставиха на личните си страници на 13 май.