Държавата като мини Дрангово
/ брой: 69
Нора СТОИЧКОВА
Откакто са минали изборите на 2 април - вече 10 поредни дни, всевъзможни говорещи глави ни убеждават, че зулумите в изборния ден са резултат от гласуването с хартия. Само че не е точно така.
В с. Дрангово, Благоевградско, се разиграва показателна трагикомедия както на много други места в държавата (стр. 2).
Уж село с 207 жители и още 6 гласоподаватели, вписани под черта, а пък според кмета му те са двойно повече - 453. Резултатите от машините в една от секциите са преместени в точка "Не подкрепям никого", изчезнали са и преференциите, видеонаблюдение - няма, и като резултат - ГЕРБ-СДС са първа политическа сила.
Хартията обаче, нито в този случай, нито в другите известни нам, не е виновна. Виновни са мераците за власт, пред които ни машини, ни хартия, ни видеонаблюдение са някаква сериозна пречка. Толкова грешна пара се потроши в тези избори, че и никой да не беше отишъл до урните, пак ГЕРБ-СДС щяха да излязат първи, а ПП - втори.
Единствените, на които не им излезе сметката, са ентусиастите от "Левицата!". Втори по пръснати пари за политически маркетинг, а едвам се удържаха около двата процента.
Защо ли?
Слушаме сутринта в неделя по телевизията някаква пенсионерка да обяснява, че с получените 50 лв. за "правилния" вот щяла две седмици да се храни. Ако няма собствена къща на село и градинка, от която да си изкарва зимнината, обаче, това е поредната изречена в ефира опашата лъжа. С бюджет от 50 лв. за 14 дни може само боя да си изкара на пазара. Нищо повече.
Опороченият от най-различни покупко-продажби и технически гафове вот има едно просто обяснение: служебната власт не пожела и не се справи с основната си задача - да осигури прозрачни и честни избори. Така наля вода в мелницата на отвращението от политическия процес и увеличи масата на онези българи, които или не гласуват, или пускат бюлетината с "Не подкрепям никого".
Много анализатори надигат глас за належащата промяна в Изборния кодекс, която да лиши от субсидия малките партии, които остават под чертата. Основният аргумент пак го дадоха от ДПС, които в последния момент преляха гласове на ИТН, за да ги вкарат като патерица в парламента.
От увеличението на зомбитата в политиката обаче страда цялата нация и държавата като цяло. Защото зомбитата нищо конструктивно не могат да решат, освен да инкасират за пореден път от призрачното си политическо присъствие. Ето затова е нужно малките партийки, останали под летвата, да спрат да точат власт през държавния бюджет.