Борисов трупал отпуски като главен секретар
Очаквано ГЕРБ реагираха първосигнално и отхвърлиха ветото на президента, каза лявата депутатка Мая Манолова
/ брой: 168
И Бойко Борисов трупал отпуски като главен секретар, но сега излиза в премиерска почивка. Тогава нямах заместник, оправда се той.
От 15 август си пускам 20 дена отпуска и отивам да почивам, заяви министър-председателят по телефона в телевизионно студио. Той се намеси по обичайния си безпардонен начин, докато депутатките от БСП и ГЕРБ Мая Манолова и Емануела Спасова спореха за отхвърленото президентско вето. Трябва да има ред, ГЕРБ дойде на власт, за да въведе ред, отсече Борисов.
На тези, на които им предстои да загубят своите отпуски, едва ли им е било смешно, коментира Манолова по повод личните нападки, с които депутатите оцветиха преди ден дебатите по промените в трудовия кодекс.
Очаквано ГЕРБ реагираха първосигнално - щом го връща президентът, значи това е лошо, значи ние трябва да го отхвърлим, без да слушаме каквито и да е аргументи, коментира Манолова. В никакъв случай не беше на инат, това е правилното решение, репликира гербаджийката Спасова. Тя повтори послушно премиерската теза, че трябвало да се сложи ред, който щял да бъде най-вече в полза на работника и служителя. Отпуските трябва да започнат да се ползват, те не трябва да се натрупват с идеята, че това е един вид някаква спестовна касичка за след време, каза Спасова.
"Реално на хората с тези законови текстове се отнемат права. Отнема се правото, което те вече са придобили, да ползват платен годишен отпуск, което е в ярко противоречие с конституционните разпоредби. В тях се казва, че основните права на гражданите са неотменни. Те могат само и единствено да бъдат ограничавани, но в ситуации на война, на военно и извънредно положение. Наистина ГЕРБ със своето управление бута държавата към едно може би тежко и извънредно положение в следващите години, но засега не сме стигнали до тази ситуация", не отстъпи Мая Манолова.
Недейте такива работи да говорите рано сутрин, и то в петък, примоли се водещият.
"Тези мерки абсолютно от нищо не са продиктувани, техният икономически ефект не е бог знае какъв. Вече се създава впечатлението, че основните човешки права са някакъв каприз и че отпуските са грях, за който хората трябва да бъдат наказани", заключи депутатката от БСП.
Пенсионните промени се отлагат за есента
Гласуването на промените в Кодекса за социално осигуряване се отлага за есента, а през август по темата извънредно ще заседава тристранният съвет.
Осигурителният стаж ще се повишава плавно, а не както беше предвидено от кабинета, с 3 години наведнъж. Това съобщи социалният министър Тотю Младенов след необявена предварително среща на лидерите на двата синдиката с Борисов. Вчера следобяд обаче пресцентърът на КНСБ уточни, че това не е обсъждано с представителите на синдиката. По думите на министъра ще продължи да се говори за криминализиране на невнасянето на осигуровки. Главната инспекция по труда ще прави денонощни проверки.
Криминализирането се подкрепя от премиера, каза вчера вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров. Законодателната промяна ще бъде направена вероятно през есента с промените в НК. В момента повечето работодатели предпочитат да стимулират служителите си с "пари под масата".
По думите на Димитров сега пък премиерът бил склонен да се мисли за вдигане на осигурителната вноска с 2 процента още от догодина, но преди това щял да иска анализ от МФ и НАП. Ще се мисли и за допълнителни мерки за увеличаване на събираемостта на вноските.
Според експертката на "Подкрепа" Мика Зайкова увеличаването трябва да бъде плавно, но със сигурност първата стъпка трябва да е възстановяването на намалените от това правителство 2% от вноската, с което ще бъдат върнати изгубените 300-400 млн. лв. приходи в НОИ. Проблем не е само невнасянето на осигуровки, а и че около една трета от хората, които работят, се осигуряват на минималните прагове, смятат синдикатите. Трябва да се мисли и за увеличаване на доходите, коментира Зайкова. Европейските нива на заместващите доходи варират между 65 и 90% от възнаграждението на служителите, в България обаче то е между 30 и 35%.