16 Август 2024петък19:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Блясъкът на Византия

Грандиозен научен форум събра у нас над 1100 изследователи от цял свят, маратон на хуманитаристиката в София

/ брой: 193

автор:Велиана Христова

visibility 1551

Над 1100 учени византолози от цял свят участват в ХХII конгрес по византийски изследвания, който бе открит вчера в аулата на Софийския университет и ще продължи до 27 август. Форумът е под егидата на президента Георги Първанов и на ЮНЕСКО. България е избрана за домакин по време на предишния конгрес през 2006 г. в Лондон. Това се случва за втори път, след като през 1934 г. София е била домакин на IV конгрес по византийски изследвания - изучаването на един свят, оставил дълбоки следи в развитието на християнската цивилизация и в ценностите на днешна Европа. Председател на конгреса е акад. Васил Гюзелев, съпредседател - проф. Аксиния Джурова.
Участници в пленарните заседания и в кръглите маси са всички наши видни историци и археолози, изследователи на българското Средновековие. Форумът е организиран от Асоциацията на византинистите и медиевистите в България. Основната тема на конгреса - "Византия без граници", цели да разкрие мястото и ролята на хилядолетната империя и свързания с нея средновековен свят в миналото, но и в съвремието.
Конгресът ще има 7 пленарни заседания с доклади, около 30 кръгли маси, 30 тематични секции със съобщения по определена тема. По време на това наистина грандиозно за науката събитие има и множество съпътстващи изложби, които дават възможност и на широката публика да навлезе в един отдалечен свят, който обаче присъства и днес в културата на обществото ни.

Експозиции в рамките на конгреса:
   
- "Сиянието на Византия. Украсените гръцки ръкописи от Балканите от VI до XVIII век"
В Националната галерия за чуждестранно изкуство (ул. "19 февруари" 1) вчера бе открита изложбата "Сиянието на Византия. Украсените гръцки ръкописи от Балканите от VI до XVIII век". Тя включва малко познати и напълно неизвестни илюстрирани гръцки ръкописи от Атина, Белград, Каленич, Охрид, Пловдив, София и Тирана, датиращи от VI до XVIII в. Изложбата ще бъде съпроводена от каталог на български и френски език.

- "България във византийския свят"
В Националния археологически институт с музей при БАН (вход срещу президентството) на 25 август отваря врати за посетители изложбата "България във византийския свят". На място може да се купи каталог на английски език с цветни илюстрации.
 
- "Без граници, през времето: Институтът за балканистика и "византийската общност".
Също вчера Институтът за балканистика с Център по тракология "Проф. Ал.Фол" при БАН (ул. "Московска" 45) отвори вратите си за тази проява в рамките на конгреса по византолоия. Експозицията включва екземпляри с уникална библиографска стойност от книгохранилището на института. Сред тях са трудовете на бивши и настоящи участници на конгресите по византинистика през десетилетията. Част от експонатите са дарения от персонални колекции. Експозицията е отворена целодневно от 9.30 до 17 ч.
 
- "Byzance apres Byzance"
В Националния исторически музей снощи отвори врати и тази изложба, която акцентира върху емблематични експонати от XV до XIX в.

- "Средновековно православно изкуство от българските музеи и колекции"
 В криптата на храм-паметник "Св. Александър Невски" днес се открива експозиция, която показва стенописи, икони и произведения на приложното изкуство, както и славянски ръкописи от Националната библиотека "Св.св. Кирил и Методий".

- "Другият живот на ръкописите. Старопечатни гръцки книги от библиотеката на СУ "Св. Климент Охридски" и Центъра за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев".
Изложбата се открива днес във фоайето на Софийския унивреситет.

- "Аз писах".
Интересна експозиция на епиграфски паметници, която включва каменни надписи от българските земи, може да се види в Националния археологически институт с музей при БАН.

- "Послание от вековете. Църкви и манастири от Балканите".
В Софийската градска художествена галерия е подредена изложба с картини на български художници от края на XIX и XX в. от различни галерии в България. Отворена е за посетители до 28 август.

- "Традиция и съвременност"
Картини на 10 съвременни български художници с творби, вдъхновени от византийското изкуство, участват в изложбата в галерия "Райко Алексиев" (ул. "Раковски" 125). Тя се открива на 24 август.

- "Кирило-Методиевската идея в православното християнство"
Тази фотоизложба може да се види във фоайето на централната сграда на БАН. Като част от изложбата от вчера до 28 август Академичното издателство "Проф. Марин Дринов" показва 67 специално подбрани заглавия, сред които: "България и Сърбия в контекста на византийската цивилизация", "Преславска книжовна школа", "Архитектурно изкуство на старите българи", както и съвсем нови издания - "Пловдив през Средновековието IV-XIV в.", "Световното наследство на България", "Шедьоври на българската книжовност на руска земя". Всички издания се предлагат с 20% отстъпка от цената.

- "Супрасълският сборник в светлината на славяно-византийските връзки".
Тази специализирана фотоизложба е организирана от Института по литература при БАН и се намира в южното фоайе на Софийския университет.

- "Последните стенописи на Захарий Зограф (1810-1853) от преддверието на главната църква в Светогорската Велика Лавра от 1853 г. 200 години от рождението на иконописеца".
Тази интеесна фотоизложба е организирана от ОББ (един от спомоществователите на конгреса) и се разполага от вчера на пешеходния мост при НДК.

 

Птицевъдите искат да се забрани вносът на украински яйца

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 377

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 547

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 509

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 480

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 395

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ