Благотворителност в такт 3/4, или тайните на Виенския бал
Всеки желаещ може да се потопи в завладяващата атмосфера на събитието
/ брой: 33
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат над 450 бала. Началото на балния сезон е винаги на 11 ноември, в 11,11 ч., но кулминацията е през януари и февруари, когато се почита сезонът на карнавала. Повече от 2000 часа във виенските бални зали звучи музика в такт три четвърти и двойките се впускат в завладяващия ритъм на валса. Но не само. На места свирят и съвременни мелодии, предлагат се танцови развлечения за всеки вкус, но не се забравя и за благотворителността.
Голямото начало на тазгодишния тематичен сезон бе поставено от Виенския бал на Червения кръст на 17 ноември, който се проведе в тържествената зала на кметството в австрийската столица. Дворецът Хофбург пък отвори вратите си за Новогодишния бал. В разкошните зали на императорската резиденция се проведоха също Балът на лекарите (27 януари), Балът на ловците (29 януари), Балът на юристите (10 февруари).
Балът на собствениците на кафенета, който ежегодно привлича 6000 гости, се състоя на 18 януари и заслужава по-особено внимание. Защото това събитие изпълва танцовите зали в Хофбург със специална атмосфера, а след приключването му много от гостите се качват на оригиналните виенски файтони, наричани фиакри, и отиват до близкото кафе "Ландтман", където веселбата продължава до зори. Любопитното е, че става дума за същото кафене, където някога Стефан Стамболов се е срещнал за първи път с бъдещия български княз Фердинанд.
Традиционния си бал организира на същата дата и Виенската филхармония. На събитието, естествено, присъстваха всички членове на световноизвестния оркестър, но с инструменти в ръце те можеха да бъдат видени само при откриването на светската проява. Все пак, след като са отишли на бал, и музикантите нямаха нищо против да потанцуват.
Само ден по-късно - на 19 януари, Виенското кметство отново отвори врати. Заради Бала на цветята, който се проведе под мотото "Игра на цветовете", тържествената зала в сградата на общината бе превърната в истинска градина и украсена със 100 000 стръка на различни представители на флората от специални оранжерии.
Виенската Щатсопера пък за ден се превърна в бална зала на 8 февруари. Именно това събитие е смятано за един от символите на австрийската столица. 144 двойки дебютанти от 13 страни откриха тържеството с полка на Йохан Щраус-син. Гостите, сдобили се с билет за благотворителната проява, имат уникалната възможност да попаднат в знаменития оперен театър не просто като зрители, а и да се потопят в неповторима атмосфера заедно с многобройните звезди от света на музиката и шоу бизнеса, като буквално надникнат и зад кулисите. Между другото, от всеки бал Щатсоперата реализира приходи в размер на 3,4 млн. евро. При разходи от 2,3 млн. евро остатъкът е печалба и съответно финансиране за културната институция. При цени от 290 евро за обикновен билет и между 10 000 и 20 500 евро за ложа кувертите за Оперния бал се продават до последната бройка.
Бонбоненият бал, който се проведе на 9 февруари във Виенския концертхаус, е най-сладкият от всички подобни събирания. Инициативата също така се слави с изключително веселата си и неформална атмосфера.
Но традициите затова са традиции, защото живеят дълго и се обогатяват непрекъснато. Тази година на 24 февруари за шести път ще се проведе Балът на веганите. Естествено, менюто ще бъде изцяло съобразено с названието на събитието и с вкусовете на многобройните последователи на тази философия на хранене. Според социологически проучвания в съвременна Виена живеят около 180 000 вегетарианци, като 20 000 от тях консумират само растителни продукти, тоест са вегани. Факт, който според организаторите заслужава да бъде отпразнуван - със съответно абсолютно безмесно меню и много музика. Мотото на събитието е "Веганството е бъдещето", а билети за него се продават само за 29 евро.
В българската столица Виенският бал т.г. се провежда за 18-и път. Гостите на значимото обществено и културно събитие ще се съберат на 17 февруари в "София хотел Балкан".
Всъщност споменатите прояви са само част от най-известните благотворителни церемонии в такт три четвърти. В сезона на баловете, който сега е в разгара си именно във Виена, всеки уикенд се провеждат по няколко тържествени събирания. Така че всеки желаещ може да се потопи в завладяващата атмосфера в ритъма на валса и отворените за добри дела сърца.
Митове и истини
За Виенския бал съществуват какви ли не митове и легенди. Най-важна е обаче истината.
Събитието е за избрани
Въпреки разпространеното мнение, билет за всяко от събитията в австрийската столица може да си купи всеки желаещ, стига да има финансова възможност. Но пък е добре, че цените започват от 30-70 евро с включени танци, безалкохолно и понякога дори и шампанско. За необвързани девойки (на възраст от 16 до 23 години) и младежи (от 18 до 26), съществува вариант да се изявят като дебютанти и тържествено да открият бала с валс.
Смокингът е задължителен
Дрескодът за всеки от баловете е споменат в поканата. За най-елегантните - например във Виенската Щатсопера - изискването е категорично: господата трябва да са облечени във фракове. Смокингът всъщност е само за сервитьорите и охраната. Също така има предписания за материята на ризата и елека. Папийонките на гостите винаги са бели, черните са за обслужващия персонал. Обувките - лачени, с връзки, а чорапите - копринени. Не е прието да се носят ръчни часовници, позволяват се само джобни, с верижка. За жените няма особени ограничения, макар и да се спазва негласното правило да не обличат една и съща дълга елегантна рокля на различни балове. Хубавото е, че тоалетите и за дамите, и за господата може да се вземат под наем.
Танците са неизбежни
Въпреки че валсуването и включването в други музикални предизвикателства са много важни за балната вечер, главното, заради което се събират гостите, е благотворителността, общуването и възможността за запознанства и разговори с политици, бизнесмени и хора на изкуството.
Нищо друго, само класика
На бала, във всяка от залите (а те са няколко) звучи музика за всеки вкус: класика, джаз, латино, кънтри и т.н. Най-популярният танц на събитието, разбира се, е валс, следван от полка, аржентинско танго, румба и ча-ча-ча, както и фокстрот.
Шеф готвач от Виена се грижи изисканите ястия да се превърнат в част от празничната атмосфера
Бал на цветята в австрийската столица
Снимка (с) PID/Christian Furthner