Благите намерения на един министър
/ брой: 203
Министърът на земеделието Мирослав Найденов в последно време кипи от енергия и ражда инициатива коя от коя по-блага. Тъй като изглежда, че той действително е загрижен за здравето на нацията, човек и копче не може да му каже. Как да протестираш срещу намерението му колбасите да бъдат от месо, маслото да е от натурално мляко, млякото да е от крава? Вчера обаче поривът на министъра за здравословно хранене го отведе в дебри мрачни и гъсти и както изглежда незнайни и за него самия.
Министърът на земеделието реши да въведе стандарти за качество на храните в детските градини и училищата, като това - каква изненада - щяло да доведе до вдигане на таксите за първите. Сега възниква поне един въпрос - с какво са хранени децата ни до момента в детските градини. Ако са били боклуци, както май става ясно от думите на Найденов, дали пък да не заведем дело срещу държавата за увреда на здравето на децата ни? Ако ли пък не - защо тези стандарти трябва да вдигнат таксите? Все пак, г-н министър, ние не очакваме, че в градините се сервират трюфели, синьо сирене, пъстърма и чилийски череши по 80 лв. килограма. Но също така не очакваме и че децата ни ще бъдат хранени с фалшифицирани продукти, защото разчитаме на вас, г-н Найденов, и вашите колеги, че няма да го допуснете.
Всъщност цялата тази работа леко намирисва на преднамерено източване на родителските джобове с цел пълнене на съответните хазни - общински, държавна, корпоративни и т.н. Много лесно е да кажеш на един родител, че детето му не яде качествена храна, да го стреснеш и после да поискаш по-висока сума за детска градина. Кой няма да плати? Още повече, като го обвържеш с въпроса за здравето на отрочето му. Впрочем Найденов не го крие. Той каза направо: "Защото за децата си трябва да извадим и да си платим."
По същия начин утре друг министър може да каже, че всички материали в интериора на една детска градина трябва да бъдат от естествени материали, да няма пластмаси, защото те съдържат вредни вещества. И ще е прав, какво по-добро от естествените материали. После друг министър може да поиска стандарт за детските играчки - и те да бъдат от естествени материали и т.н., и т.н., и това да доведе до нови и нови, още по-високи такси за детските градини. И къде ще ни заведат тези благи намерения? До невъзможност за бедните да дават децата си в детски градини?
Впрочем, министър Найденов, защо е необходимо качественото задължително да е скъпо, още повече, когато става дума за хранителни продукти. Повечето от детските градини в страната са общински и родителите само доплащат за тази социална услуга. Защо прехвърляте тази нова тежест само върху тях? Още повече, че същите тези майки и бащи плащат и данъци, от които някаква част се дава и за въпросните градини. Или в България се готви нов социален експеримент - първа частна държава, с напълно частно образование, частно здравеопазване, а защо не и с частни министри.