Бизнесът изригна срещу протестите
Синдикатите им пригласят, а Борисов натиска работодателите предизборно да вдигат заплати
/ брой: 227
За пореден път представители на работодателските организации застанаха на страната на правителството и нападнаха протестиращите срещу кабинета. "Протестите са недопустими! Не може улицата да диктува какво да става в държавата", заяви на брифинг в МС след среща с премиера шефът на КРИБ Кирил Домусчиев. На срещата, инициирана от Бойко Борисов, са били обсъдени митингите, доходите, работната сила и енергетиката.
"Не може да блокират магистралите, да спират ТИР-овете с нашата продукция, да спират хората да се приберат у дома си. И аз мога да изляза със своите секретарки, счетоводителки, чистачки. Сигурно ще събера повече от 200 човека и мога да направя и по-голям митинг пред Министерския съвет, ако съм недоволен. Това не е нормално", продължи да се гневи Домусчиев. Според футболния и фармацевтичен бос реално протестирали малък брой хора. Заплаши, че предсрочни избори нямало да помогнат за увеличаване на доходите и за ръст на икономиката, а точно обратното. Без да назовава конкретни политически формации, Домусчиев обвини партиите в популизъм и нереалистични социални искания.
БТПП не е привърженик на изразяването на определени позиции чрез протести, защото те трябва да бъдат добре аргументирани, смята и шефът на организацията Цветан Симеонов.
Според президента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолев още преди години са положени успешни усилия идеята за граждански протест да бъде дискредитирана. "В това, което сега виждаме, има всичко - и автентична гражданска енергия, и политически провокирани участия. Прави впечатление, че мащабът не е чак толкова голям, колкото на някой му се иска", отбеляза все пак синдикалистът.
Междувременно стана ясно, че на фона на масовите протести Борисов е привикал бизнес организациите, за да ги моли да вдигнат заплатите. Планът е предизборно от догодина да се вдигнат с 10% възнагражденията в публичния сектор. Политиката по доходите обхваща над 3 млн. души, от които само половин милион са заетите в публичния сектор, за повишението на чиито заплати има ангажимент държавата, а останалите не се определят от нея, каза вицепремиерът Томислав Дончев. От Асоциацията на индустриалния капитал в България обаче напомнили на премиера, че ръстът на заплатите в частния сектор отдавна е изпреварил този в държавния, научи ДУМА от участник в срещата.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров очаква ръст на средната работна заплата догодина с 12-15%. "Моят прочит на срещата при премиера е, че това е опит икономически активното население с властта заедно да се опитат да погледнат какво трябва да бъде направено през следващата година и да се адресират най-тежките проблеми, които хората поставят", доволен бе Димитров. По думите му на българския трудов пазар не достигат 120 000 души и могат да се внесат работоспособни етнически българи от Украйна и Молдова.
Президентът Румен Радев да защити запазването на българския въгледобив на предстоящия форум в Катовице, на която ще се обсъди Пактът на ООН за климата, са настояли на срещата бизнесът и синдикатите. Проблемите на сектора ще се обсъждат и другата седмица отново при премиера.