БАН не приема да я разпарчосат
Започват общи протести на лекари, учени, дейци на изкуствата
/ брой: 272
Инициативният комитет за протестните действия, излъчен от Общото събрание на БАН, съвместно с Български лекарски съюз, Движението на младите учени "Когито", Студентско движение "Призив", синдиката САС, Гражданско движение за защита на науката и образованието, университетски преподаватели, Синдикат Музикално-сценичен арт-КНСБ, студенти обяви вчера два нови протестни митинг-шествия. На 26 ноември ще се проведе операция "ИнтеУект", а на 1 декември - обединен митинг "Протест на осъзнаването".
Исканията на протестиращите са: Да се промени приходната част на бюджет 2011, а разходите да се вдигнат: за здравеопазване от 3,76% на 5%; за образование от 3,3% на 5%; за наука от 0,16% на 1%; за култура от 0,35% на 1%. Настоява се за нова референтна рамка за еврофондовете, като се включат ОП "Здравеопазване", "Наука" и "Образование". Да започне публичен дебат по въпросите за четирите сфери. А ако исканията отново останат без адекватна реакция, ще предизвикаме национален референдум по тези въпроси, заявява комитетът. От сайта на БАН се вижда пък, че има нови писма от чужбина за запазването на академията и за финасирането й.
От Сръската академия на науките:
"Сръбската академия на науките и изкуствата напълно разбира критичността на вашата позиция, тъй като също сме се сблъсквали с подобни трудности в миналото. БАН е сред онези академии, с които нашата академия винаги е имала добре разгърнато сътрудничество и приятелски отношения. Поради тази причина искрено се надяваме, че проблемът с предоставянето на финансови средства за научни изследвания ще се разреши максимално бързо, така че БАН и българските научни институции да могат да продължат да упражняват своята дейност. От името на членовете на Управителния съвет и лично от мое име изразявам нашата морална подкрепа на БАН. Проблемът, който вие поставихте, ще бъде представен на предстоящата среща на Програмния комитет на академиите от Югоизточна Европа на 13 ноември 2010 г. в гр. Подгорица."
Проф. Никола Хайдин,
председател на
Сръбската академия на науките и изкуствата
* * *
От Турската академия на науките:
"Напълно съчувствам на учените във вашата страна. Смятам обаче, че тази ситуация не е характерна само за България. Това е един международен проблем, който съществува и в много други страни. В държави, където е установена практиката правителствата да се консултират с националните академии по важни въпроси и във връзка с решаването на значими проблеми, където има диалог между правителствата и учените, подобна ситуация би била осуетена. Доколкото знам, академиите на науките в Канада, Великобритания и Франция имат подобни специални отношения, основани на диалог с техните правителства и парламенти. ...Обаче критичната точка, като цяло, е липсата на диалог между политиците и учените и различията в приоритетите им. Искрено се надявам, че ситуацията в България е само временна и че политиците във вашата страна най-накрая ще разберат, че съкращенията в областта на науката означават отказ от благополучието на тяхната държава в дългосрочна перспектива."
Проф. Юксел Канполат,
председател
на Турската академия на науките
* * *
От Македонската патриотична организация "Швейцария на Балканите" (Канада)
Членовете на МПО "Швейцария на Балканите" в Торонто са дълбоко обезпокоени от предложението за затваряне на Българската академия на науките (БАН). Ние сме наследниците на българи, които емигрираха от Македония в Канада няколко поколения назад. Някои от нашите прадеди пристигнаха тук веднага след Илинденското въстание, преди около един век. Именно БАН и публикациите на академията помогнаха на нас, техните наследници, да съхраним националното наследство.
...Затварянето на такива свещени институции като БАН е откровено жестоко. Настояваме българските власти да не се вслушват в болни съвети и да изоставят плановете си за затваряне на този престижен български център на знанието. ...Дори и да се спести незначителна сума пари, вредата, причинена на науката, изкуствата и икономиката, може никога да не може да се преодолее."
Лари Королоф,
председател на МПО
* * *
От Българския културен клуб "Скопие":
"Ръководството на "Българския културен клуб" - Скопие (БККС), е дълбоко разтревожено поради зачестилите предложения за закриване на най-старата и престижна научна институция на България - БАН.
Забележителните постижения на национолната ни наука и култура винаги са били в основата на българския национален дух, а днес са здрав фундамент за просперитета на България като модерна европейска държава с напреднала икономика, базирана на знанието. БККС с негодуване отбелязва, че не се полагат достатъчно грижи за развитие на българската наука, изследвания и иновации, както и за съхраняване на българското културно-историческо наследство в страната и чужбина. Вместо това често бива толериран добре познатият феномен "чалгизация".
Въпреки тежките исторически изпитания българите от Македония са сред най-активните научни и художествени творци на нацията и съдбите на много от тях са неразривно свързани с БАН. Трудовете на Любомир Милетич, Иван Снегаров, Симеон Радев, Христо Силянов, Александър Балабанов, Димитър Талев, Йордан Бадев и редица други са бисери в съкровищницата на българската мъдрост - пътеводител и на днешните генерации българи.
Ето защо за нас БАН е духовен светилник и крепител на българската ни национална идентичност. Очакваме институциите да се отнесат с нужната отговорност и родолюбие към този проблем, защото отношението към БАН е и отношение към нас - българите от Македония, които по силата на историческите обстоятелства живеят извън днешните граници на България. БККС разбира необходимостта от разумно реформиране на академичните организации в България съгласно най-добрите европейски практики и образци, но категорично се противопоставя на волунтаристичните планове за закриване на БАН - доказано светилище на науката, националната ни идентичност и българския дух.
Лазар Младенов,
председател на БККС