4-6 чаши вода дневно стигат
Не се наливайте с течности, само защото са ви казали, че е полезно
/ брой: 177
За мнозина стана навик да пият през деня литри вода, понеже смятат, че това е полезно за организма. Вярно, водата е жизнено необходима на човека, тя доставя хранителните вещества към клетките, поддържа баланса на организма ни, състоящ се почти от 70% вода, помага да се намали рискът от сърдечни пристъпи и от инсулти. Списъкът може да бъде продължен още дълго.
Лекари и привърженици на здравословния начин на живот обикновено съветват да се пият 8 чаши вода дневно или около 2 литра. Колко вода всъщност е необходима на организма ни? Учени от Харвард са се заели да отговорят на този въпрос и публикуваха изследването си в авторитетното списание "Clinical Journal of Sports Medicine". Според екипа теорията за осемте чаши не е обоснована научно. Учените са установили, че трябва да пием от 4 до 6 чаши дневно - от 0,8 до 1,5 литра. При това - не само вода, а и всякакви други течности, като дори супата помага водният баланс на организма да се поддържа в нормата.
Количеството вода обаче е индивидуално. За спортистите и за кърмачките 6 чаши течност може да са недостатъчни, но по принцип човек не трябва да се налива с вода само за да изпълни дневната норма. Ако не сте жаден и не ви се пие, няма смисъл да го правите. Защото "препиването" може да бъде и вредно. Може да се стигне до т.нар. хипонатриумия - проникване на водата от кръвната плазма в клетките, включително в клетките на мозъка. А това води до виене на свят, гадене и главоболие. Обяснението е, че клетките набухват, понеже не могат да се справят с регулирането на водния баланс заради недостиг на натрий и това може да бъде дори много опасно.
Друго изследване неотдавна установи какъв е механизмът за възникване на жаждата. Оказва се, че когато човек е жаден, се активират тези части на мозъка, които участват във взимането на решения - предната мозъчна кора и орбитофронталната кора. Когато човек утолява жаждата си, се активират други части на мозъка, които дават сигнал, че организмът повече няма нужда от вода. Продължителната жажда и обезводняването също може да са опасни - установено е, че обезводненият човек при шофиране прави толкова грешки, колкото и шофьорът с 0,8 промила алкохол в кръвта. Винаги носете в колата си шише с вода, съветват специалистите.