18 Ноември 2024понеделник11:02 ч.

Василев призна, че не сме готови за еврото

Членството на България в еврозоната отново може да бъде отложено

/ брой: 53

автор:Дума

visibility 3492

Членството на България в еврозоната може да бъде отложено с няколко месеца и то да се случи от 1 март или 1 юли 2025 г., става ясно от коментар на финансовия министър в оставка Асен Василев пред Bloomberg. Страната ще поиска извънреден доклад за оценка, след като изпълни критериите за членство, допълни още той.
"Не сме се отказали от (датата  1 януари 2025 г.", казва Василев и допълва, че постигането на целта за началото на годината "е близо, много е близо". Досега всички 20 страни членки на еврозоната са се присъединявали към валутния съюз именно в началото на годината. Последна беше Хърватия, която прие еврото на 1 януари 2023 г.
България се бори с политически сътресения, включително поредица от крехки коалиции и временни правителства, които попречиха на усилията й да се присъедини към единната валута. Войната в Украйна и енергийната криза в Европа през 2022-2023 година също провалиха плановете за постигане на целта за инфлация.
Няколко български правителства последователно се застъпваха за присъединяване към еврозоната, аргументирайки се с ползите от повишаване на жизнения стандарт и осигуряване на място на страната в еврозоната. Но страховете от по-високи цени направиха единната валута трудна за приемане от обществото.
Президентът на еврогрупата Паскал Донахю при неотдавнашното си посещение в София беше оптимистично настроен за перспективите на България да се присъедини към еврозоната през 2025 г. Той каза, че това зависи от правителството в София, което трябва да каже дали ще поиска допълнителна икономическа оценка.
В същото време последните данни на Евростат показват, че България бавно да се доближава до допустимата инфлация за влизане в еврозоната. Средногодишният хармонизиран индекс на потребителските цени (ХИПЦ) – показателят, използван от Европейската централна банка и Европейската комисия при изготвянето на конвергентния доклад – към месец февруари е 6.9%. В трите страни от Европейския съюз с най-ниска инфлация средния показател достига 2,13%. В последните месеци това са Белгия, Люксембург и Дания.
По правило ЕС допуска инфлацията в страната кандидат за валутния съюз да бъде с 1,5 пункта над средната инфлация в трите страни своеобразни отличници. За да изпълни критериите, средният ХИПЦ в България трябва да е 3.63%, което е далеч от отчетената в България средногодишна инфлация и трудно би се направил толкова голям компромис от страна на ЕЦБ и ЕК.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 2128

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 2174

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 2146

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 2253

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 2136

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2308

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 2007

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2291

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 2296

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 2202

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 2064

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ