11 Юли 2024четвъртък07:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Само 1/3 готови да воюват за Родината

42 на сто нехаят за съдбата на държавата, сочи проучване на "Галъп интернешънъл"

/ брой: 47

автор:Дума

visibility 1409

30% от българите биха се били за страната си, ако има война, но по-голяма част - 42 на сто, са категорични, че не биха се включили в нея. Останалите от запитаните у нас се колебаят и не знаят как да отговарят. Това показва проучване на Световната асоциация "Галъп интернешънъл", проведено в 45 държави и представително за повече от половината от световното население.
Както и преди десет години, българите като че ли са по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните, посочват от "Галъп". През 2014 г. у нас 25 на сто са отговорили, че биха воювали, а 47% са заявили, че не биха.
В световен мащаб всеки втори в света заявява, че ако има война, би се сражавал за страната си, една трета не биха, а останалите не са сигурни.
Изглежда, че заявената готовност за участие в битка за страната е намаляла след избухването на конфликти по света през последните години, отбелязват от "Галъп". През 2014 г., след анексирането на Крим от Русия, нагласите по същия въпрос показаха, че 61% от населението в глобален мащаб са готови да се бият за страната си, а 27 на сто изразиха противоположното мнение.
В световен мащаб сега се наблюдава ясно разделението между глобалния Юг/Изток и глобалния Север/Запад. Докато гражданите на ЕС, САЩ и Канада са в много по-малка степен готови да се включат в сражение, ако страната им е във война, то хората в Западна Азия, Близкия изток и Индия са в много по-голяма степен готови да се сражават за страната си.
Изключенията в Европа, където хората заявяват по-голяма готовност да се бият за страната си при война, са в държавите, които са извън ЕС - около 60 на сто в тях са готови да се бият.
Най-голяма готовност за участие в бой изразяват хората в Армения (96%), докато най-малко склонни да направят това са италианците.
В Русия 32 на сто казват, че са готови да отидат на война за страната си, 20% не са, а значителен дял от 48% отговарят "не знам".

Само 35 души остават в ТЕЦ "Марица Изток 3"

автор:Дума

visibility 814

/ брой: 129

Правителството продаде ДЦК за още 200 млн. лв.

автор:Дума

visibility 775

/ брой: 129

Икономиката в България ще нарасне с 2,3% през 2024 г.

автор:Дума

visibility 871

/ брой: 129

Политика на писмата

автор:Александър Симов

visibility 781

/ брой: 129

За секретната "индикативност"

visibility 769

/ брой: 129

Отвратителна вакханалия

visibility 680

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ