18 Ноември 2024понеделник08:15 ч.

Сгрешеният модел

/ брой: 52

автор:Марин Милашки

visibility 2036

Марин МИЛАШКИ


Българският футбол е на печалба от продажба на футболисти за последните пет години. Това показва анализ на Международния център за спортни изследвания, който разкрива, че родните клубове са продали играчи за 61 млн. евро. Входящите трансфери са 32 млн. Изводът от тези цифри е, че пазарът у нас е твърде малък.

Сборът от 93 млн. ни нарежда на 36-о място от 40-те разглеждани първенства. По-малки пазари от нашия са само Египет (92 млн.), Парагвай (82), Канада (76) и Чили (74). За сравнение - Хърватия е на печалба от 258 млн., а в Сърбия са изкарали 116. Начело е Португалия с 1,147 млрд.

Всичко това говори, че моделът в българския футбол е сгрешен и не работи. Стабилни приходи от продажба на футболисти има, когато работи качествена детско-юношеска школа. Тя изгражда бъдещите звезди. Именно този модел налагат държавите от бивша Югославия, които открай време са люпилни на таланти и в колективните, и в индивидуалните спортове. Във футбола те разчитат да продават скъпо качествени млади футболисти и това им се изплаща - Хърватия е актуален световен вицешампион.

Как е у нас? Шефовете на клубовете залагат на бързи печалби. Пазаруват чужденци "на килограм" и разчитат някой да блесне, за да му вземат 1-2 млн. евро. С тези трансферни постъпления нищо добро не очаква българския футбол.

Заради методиката Хърватия и Сърбия винаги са били на светлинни години пред нас. А ние явно ще продължим да мечтаем българин да играе в "Реал" Мадрид. Докато сърбинът Душан Влахович бе купен от "Ювентус" за "скромните" 70 млн. евро.

Къде сме ние ли? В България дори не сънуваме подобен трансфер. Радваме се, че Кирил Десподов бе купен от "Каляри" за 4 млн. евро, но там бързо го разкриха и халфът от Кресна бе прибран от "Лудогорец". Вярно е, че с такива футболисти "орлите" са прекалено силни за родните стандарти, но не и на международните терени. Дали някога ще се промени моделът, за да тръгнем нагоре? Това запита вчера за пореден път и Димитър Бербатов...

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ