18 Ноември 2024понеделник11:24 ч.

Липса на солидарност в ЕС?

/ брой: 188

автор:Иван Аладжов

visibility 2572

Кризата държи ЕС в задушаваща прегръдка. Все повече държави са пред фалит. Де факто банкрутирали са Гърция, Ирландия и Португалия. Акутно заплашени са още Испания, Кипър, Италия и Белгия. Тези страни вече не са в състояние да рефинансират разходите си при поносимо ниво на лихвите по емитираните от тях облигации. Скъпите пари в комбинация с огромните заеми превърнаха тези страни в пациенти за интензивното отделение. Има няколко възможности за реанимиране на полуфалиралите държави. Една от тях е емитирането на еврооблигации. Това означава, че отделните държави вече няма да издават свои национални ценни книжа, а облигации от името на всичките 17 страни в еврозоната.
Привържениците на еврооблигациите засега остават сравнително тихи. Въздържанието се дължи на високата политическа цена, която трябва да се плати. Еврооблигациите ще функционират само ако финансовите министри в еврозоната се лишат от правото да вършат това, което те смятат за добре. Т.е. значително орязване на правата на държавите по валутни и финансови въпроси. Загубата на суверенитет би била значителна, защото националните парламенти ще се разделят с възможността да определят националната бюджетна политика.
Ако всички страни от еврозоната издават общи облигации, това би означавало, че по-солидните като например Германия, Холандия и Финландия ще плащат повече отсега, като за по-слабите държави ще е по-изгодно. Само за ФРГ допълнителните разходи ще са над 30 млрд. евро годишно. От тази гледна точка е разбираема позицията на Берлин, че се противопоставя на тази идея. Но, от друга страна, Германия е основният печеливш от въвеждането на еврото като по-мека валута от бившата марка. ФРГ успя да увеличи значетелно износа си за сметка на по-слабите страни. През последното десетилетие експортът й към Гърция и Испания скочи с около 60%. Конкурентоспособността на немската икономика се е увеличила за този период с 25% за сметка на другите страни-членки, което е в полза на немското стопанство. То е произвело и спечелило повече от износа и е успяло да задържи безработицата на по-ниски нива от другите страни.
А дали ще се намери достатъчно воля за солидарност в ЕС и дали еврооблигациите ще се окажат медикаментът, който трябва да се приложи, за да го бъде ЕС, ще покаже бъдещето. Защото дори ако се премине към емитиране на еврооблигации, това не гарантира автоматически успех. Слабо развитите страни в ЕС трябва да правят повече от досега, за да реализират траен ефект от по-изгодните заеми. Понеже лихвените облекчения, от които се възползваха изостаналите страни след въвеждането на еврото, не бяха използвани оптимално от тях, за да стабилизират икономиките си, а предимно за потребление.
И еврооблигациите могат накрая да се окажат поредната дрога с временно болкоуспокояващо въздействие. И с тях оцеляването на ЕС ще остане на кантар.
 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 0

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 0

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 0

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ