18 Ноември 2024понеделник16:54 ч.

Календарни разсъждения

/ брой: 7

автор:Панчо Панчев

visibility 3497

Денят, в който пиша тези редове, е седми януари, Ивановден, празник, когато честват името си повече от триста хиляди наши сънародници, а не днешният, който е отбелязан във вестника... Но щом съм почнал да се ровя в дните от календара, нека спомена, че вече е време да оставим чудесните зимни празници зад себе си и да се захващаме за работа, защото доста затъналата през така наречения преход каруца, именувана България, не ще молитва, а мотика.
Преди да въведем (не ние, обикновените хора, а съответните институции, стоящи по-близо до бога) сегашния календар, вън от който останаха вярващите в Русия, Сърбия, Грузия и други, празнуващи по старому, религиозните празници бяха почти всичките разположени през януари. Сега една част от тях останаха през декември, и добре че е така, защото май много започнахме да празнуваме... Въпрос на навик. А навиците могат да бъдат добри и лоши, такива, с които спазваме хубави традиции, и такива, които употребяваме колкото да не ходим на работа.
Може би най-важният от големите ни празници е Ивановден. Не само заради популярността си, а и защото има нещо народно в него. Едно време (исторически обозримо), когато всички бяхме близки на Русия, наричахме двойната ни освободителка с гальовното име "дядо Иван". Неволно си спомням и за чудесната естрадна песен "Иване, Иване", изпълнявана от Богдана Карадочева. Или за цар Иван Шишман... Да оставим настрана това, че всеки от нас има поне един приятел Иван!
Има и нещо тържествено в това име. Не е като женските Кристин и Елен, които би трябвало да са Кристина, още по-добре Христина, и съответно Елена (представете си афиш, който ни кани на премиера на класическата оперета "Хубавата Елен"!). Елен, поне според кръстословиците, е красиво горско животно. И как им душа дава на родители, кръстници и попове да кепазят чудесните и доста популярни наши имена като Елена и Кристина. Впрочем то, българското, е вариант, но добре утвърден и съобразен с родните изисквания... Тук е мястото да изразя несъгласието си с великия Шекспир, който в "Ромео и Жулиета" казва: "Наричай розата ти както щеш, тя винаги на роза ще ухае".
Първи, които поздравиха (по радиото) именниците на седми януари - Ивановден, бяха водещите Мария Христова и Александър Райчев-син. Не съм много по комплиментите, но бях впечатлен от лекотата и увереността, с които те двамата изпълняваха различни роли на радио журналисти. Александър не допусна нито една грешка в продължителното предаване, а Мария само веднъж употреби паразитното и ужасно притесняващо ме "всеки" пред "един" там, където не е необходимо да се каже. Защо трябва да казваме "всеки един човек", когато съвсем достатъчно, ясно и разбираемо е правилното "всеки човек"! Но дори с тази грешчица двамата водещи оставиха у мен, надявам се и у другите си многобройни слушатели, отлично впечатление.
Пиша горните думи вместо мое юбилейно поздравление по случай осемдесетата годишнина на националното ни радио, която ще се празнува на двайсет и пети този месец. Мога да имам немалко претенции към радиото, но сравнено с телевизията, то направо трябва да се постави в рамка. Допустимо е това ми впечатление да се гради на обстоятелството, че радиото може само да казва, а не да показва, докато на малкия екран виждаме какви ли не простотии и ужаси.
Освен това на малкия екран редовно виждам по време на сериозни предавания мъже с шапки или с просташки татуировки, или с налудничави прически. Няма ли кой (например органите, които ги управляват, контролират или им дават пари) да им каже, като не се сещат сами, че много момченца ще искат да си направят косите като онзи чичко, дето се преструва на лорд ли беше или на нещо подобно, и нормалният Ники Кънчев го разнася по малките екрани за пример и подражание...

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1023

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 305

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 267

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 322

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ