18 Ноември 2024понеделник04:52 ч.

Хремата започва от краката

Честото миене на ръцете гони и микробите, причинители на грип

/ брой: 253

автор:Аида Паникян

visibility 3115

Често пренебрегваният бабин съвет: "Пази краката топли" припомнят в наши дни и американски УНГ специалисти. "Рязката промяна на температурите е стрес за организма. Всяка такава ситуация предразполага към отделяне на един вид белтъчини, наречени студови аглутинини. Те са своеобразна реакция на организма при охлаждане, те са в основата и на т.нар. студова алергия. От повърхността на гърба и петите те атакуват задната страна на назофаринкса и оттам започва хремата и главоболието", обясняват медиците.
Хремата и настинката се причиняват от някой от над 200-те вируса, специализирани да разболяват човека от това. Затова и антибиотиците не помагат при хрема. До помощта им може да прибегне лекарят, ако установи, че простудата е причинила вторична инфекция в ушите или синусите, обясняват медиците. Те са категорични също, че ако човек се излага на голям студ и много ниски температури, не може да "хване" хрема или да се простуди. Освен ако не се е заразил вече от друг човек и не носи някой от 200-те вируса. Иначе голяма част от въпросните вируси трудно преживяват при ниски температури и ниска влажност на въздуха.

Няма категорични доказателства

че приемът на големи количества витамин С може да ви предпази от грип и простудни заболявания, категорични са още учените от американския Национален институт по здравето. Според тях витаминът може да ограничи тежестта или продължителността на някои симптоми. Същото се отнася и за цинка и ехинацеята. А и прекалените количества от витамин С може да причинят диария при малки деца и възрастни хора, а ехинацеята може да повиши кръвното налягане, допълват учените.
Честото миене на ръцете може да държи далеч от вас вирусите, казват още докторите отвъд океана. Те препоръчват, когато човек измие ръцете си, да не ги суши на автомат, защото той на практика "върти" мръсния въздух от помещението и "връща" по ръцете ви микробите, от които смятате, че сте се отървали с помощта на водата и сапуна или някой друг е "изкихал" или "изкашлял".

Риновирусите живеят до 3 часа

необезпокоявани във въздуха, а още по-дълго и по предметите, припомнят медиците. Не кашляйте и не издухвайте носа си в платнена носна кърпичка - при повторната й употреба пак си "връщате" микробите.
Пийте

много течности

за да не се обезводни организмът, а и топлият чай, пилешкият бульон, плодовите сокове помагат на "лошите" микроби да напуснат по-бързо тялото, препоръчват още докторите. Те са категорични, че кафето и алкохолът не се броят за течности. Нещо повече - съветът им е да се избягват, ако човек е настинал или има грип. Ако вземате лекарства, не прекалявайте със

сок от грейпфрут

- смята се, че той "блокира" ензима CYP3A4 и поради това пречи за разграждането на някои медикаменти. От няколко години вече Американската агенция за храните и лекарствените средства (FDA) изисква всички нови медикаменти, за които се предполага, че взаимодействат с CYP450 ензимната система, да се изследват за възможни взаимодействия със сок от грейпфрут. В "черния списък" на противопоказните за съвместна употреба със сока от грейпфрут са повече от 50 медикамента, използвани за намаляване на холестерола, понижаване на кръвното налягане, антидепресанти, болкоуспокояващи, антиалергични, орални контрацептиви, както и инхибитори на фосфодиестераза-5, като sildenafil citrate (Виагра) и неговите аналози.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ