18 Ноември 2024понеделник18:40 ч.

Фестивали и литературни награди

/ брой: 93

автор:Панчо Панчев

visibility 3382

Бях няколко дни из страната. По стар навик обичам да я обикалям. Било по литературна, било по театрална, било по някаква друга работа. Този път за откриването на театрално-кукления фестивал в Ямбол (на който трябваше да присъствам) се закачиха и две мои посещения на градовете Разград и Завет. Има и такъв град в нашата Родина - относително малък, но затова пък на мен много ми харесва. Продължителните пътувания ми осигуриха достатъчно време за размисъл, който съпътстваше гледането ми през прозореца. А там се редуваха коя от коя по-красиви гледки. Родили сме се в много, ама много хубава страна. Поне природата й е такава, че човек неволно се обърква - да не би да е попаднал в Рая. Но за прелестната ни (повтарям - само като планини и долини, дървета и поляни) страна трябват и очи, за да видиш, и сърце, за да я обикнеш, и по-малко ядосващи ни прояви на държавното й ръководство. Но... Боя се, че влюбените като мен в нашата родна земя стават все по-малко!
Разбира се, това е съвсем друг въпрос, който не е тема на сегашното съчинение. В него, първо, трябва да отдам заслуженото внимание на Националния куклено-театрален фестивал "Михаил Лъкатник". Благодарение на усилията, положени от дългогодишната директорка на ямболския куклен театър "Георги Митев" - Елена Дойчева, на състава му и на градската общественост този фестивал извоюва с годините свое заслужено място както в националния театрален календар, така и между местните празнични събития. Направи ми впечатление при откриването, което се състоя на площадчето пред сградата на театъра, че жителите на града са съпричастни, че обичат своите кукленици.
Фестивалът се състои от два раздела. Първият е за нова драматургия и там бяха наградени пиесите на Лиляна Байлова - "Завръщане в Игирия", на Оля Стоянова - "Клубът на сърдитите момчета", и други, събрани в сборника "Приказна фиеста". А в голямата програма на спектаклите имаше освен представления на българските театри от Търговище, Добрич, Пловдив, Ямбол, Бургас, Хасково, Видин, Варна и др. и чуждестранно участие в лицето на руски, унгарски и сръбски състави.
Заслужава да бъдат отбелязани съпътстващите фестивала чудесно изработени покани, афиши, програма на спектаклите, сборник, събрал наградените пиеси, и други.
Моето пътуване продължи с посещение на споменатите по-горе градове Разград и Завет, където имах вълнуващи срещи с малчуганите-читатели на моите измишльотини за деца. Може би съм неточен и несправедлив, но ми се струва, че малките ми приятели от далечни градове възприемат  с много по-голямо внимание и любопитство от столичанчетата поднесените им стихове, гатанки и приказки. Имал съм чудесни срещи и с деца от София, но винаги съм подхождал с някаква боязън - дали ще им харесам, дали ще слушат достатъчно внимателно през всичкото време моите измишльотини. Докато извън столицата, особено в малките селища, вниманието на децата е предварително добре обусловено от по-редките срещи с писатели и други представители на художествената интелигенция.
По-горе, а и в заглавието бях обещал да споделя свое мнение и за наградите, които се дават в много големи и малки селища на Родината. Това е един от добрите начини да се възхвалят и популяризират ценни исторически събития и красоти на България. Но тези събития и красоти невинаги намират достатъчно художествено увековечаване!  От една страна, в подобен акт има някакво желание да се поощрят полагащите усилия за творчество. Но голямото количество местни конкурси и награди едва ли води до високо качество. А темите обикновено го заслужават...
Да ви призная - раздвоен съм по този въпрос: от една страна, всеки лев, даден на твърде бедния, но талантлив, поет, писател или художник, е добре дошъл за него. От друга, обаче, ако става дума за произведения на литературата и изкуствата, каквито въпросните събития и красоти заслужават, прекалено скромните парични еквиваленти на наградките будят недоумение. Имам чувството, че те са някакви остатъци или непредвидени икономийки в бюджета на съответното селище. Вярно, че според умната наша поговорка "на харизан кон зъби се не гледат", но много от тези харизвания означават и подценяване на обекта на наградата, и подценяване на творческия труд!
 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 350

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1113

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 385

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 376

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 414

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ