18 Ноември 2024понеделник07:51 ч.

Още по темата

Евгени Душков: Хората си дават парите не да стоят във фискални резерви

/ брой: 197

автор:Дума

visibility 1216

Няколко са основните искания в сферата на здравеопазването на синдикатите и лекарското съсловие, каза вчера Евгени Душков от КТ "Подкрепа".
Първото искане е за изплащане на всички дължими на системата суми от началото на годината досега, така както са подписани по договор, в който всички са страна - и каса, и държава, и лекарски съюз. "Всичко това трябва да се изпълни. Все пак има някакви правила в тази държава. Хората са вложили средства, трудът е извършен и това трябва да се заплати", коментира Душков. По думите му от началото на годината до юни НЗОК е плащала с 20% по-малко на лечебните заведения за болнична помощ. След това плащането е намаляло с от 30 до 40%. Недофинансиране има и в доболничната помощ - забавяне на плащанията. "До миналата година ноември месец парите се изплащаха абсолютно точно на датата, която беше договорена, а сега имаме закъснение с 2 месеца. Как да са спокойни доставчиците, как да работят хората и да си чакат заплатите?" попита Душков.
Друго искане е до края на годината да се гарантират делегираните бюджети в размер не по-малък от стойностите за месеците от миналата година, за да може да функционира нормално системата.
Третото искане е бюджетът за здравеопазване да бъде балансиран - всички средства да се използват за здраве. "Стига сме помпали т.нар. резерви. Хората си дават парите не да стоят във фискални резерви, а за да се ползват за здраве", каза Душков.
Друго искане е бюджетът на НЗОК да се отдели от консолидирания държавен резерв и да се ползва за нуждите на здравеопазването.
Последното искане е да се въведе трипартитен принцип на управлението на НЗОК като обществен фонд, така както е във всички европейски държави.
"Колегите не искат нито един лев повече спрямо миналата година и спрямо това, което се разходва нормално. Никой не говори за увеличение", коментира Душков.
Настояваме средствата, предназначени за здраве, да бъдат гарантирани до средата на следващия месец в пълен размер не по-малък от миналата година, като на болниците се платят всички дължими средства от март досега, заяви днес председателят на БЛС Цветан Райчинов след заседание на Обществения съвет в здравеопазването. В противен случай след средата на септември пристъпваме към ефективни протестни действия и това ще бъде протест на цялото общество, допълни той.
Ще бъде поискана среща с премиера на 31 август, на която Общественият съвет ще изложи своите искания.

Лекарите от Русе: Ние сме в "стачка", организирана и ръководена от НЗОК и МЗ

От 1998 г. МБАЛ-Русе е без просрочени задължения, а сега е с натрупан дълг в размер на 6 млн. лева. Това води до финансов фалит, несъстоятелност на дружеството и обрича населението на Русенска област на гибел, се казва в становище на районната лекарска колегия в Русе.
Русенските лекари настояват за свикване на извънреден събор на БЛС в спешен порядък, който да предшества протестни действия. Според тях с въвеждането на делегираните бюджети нормалната работа в болниците е станала невъзможна.
Лекарите от Русе искат незабавна справка от НЗОК с какъв процент са намалени делегираните бюджети във всички болници в страната и настояват да се изясни регламентът за случаите, когато се надвишава делегираният бюджет, а трябва да се обслужват спешно болни пациенти. Ако не бъдат обслужени, се нарушават законите и Конституцията на България, а ако се обслужат - кой плаща, питат медиците.
"При така създалата се обстановка ние смятаме, че сме в "стачка", организирана и ръководена от НЗОК и МЗ, защото на практика в лечебните заведения нормалната работа е спряна и се обслужват само спешно болни пациенти", се казва още в становището.

Д-р Любомир Киров: Всеки трябва да участва

Общопрактикуващите лекари няма да бъдат хората, които биха изнесли една стачка или един протест на гърба си. Всеки трябва да участва в едни такива действия. Това каза д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.
"Протестът е нещо сериозно като действие. Трябва да има сериозен мотив и сериозна организация, така че нека да видим каква е ситуацията, какво се предприема, ще го обсъдим с колегите и ако има необходимост, ще действаме. По принцип бихме подкрепили всяко едно справедливо искане на нашите колеги по начин, по който можем", каза Киров.
"Има много неща в системата, които не вървят. Има хаос. Има недомислици. Няма ясна визия и въобще нещата вървят на зле. Така че наистина трябва да се действа. Трябва да се активират и гражданските структури на пациентите", каза Киров.
"Не може водещото в системата на здравноосигуряване и в системата на здравеопазване да бъде спестяването на пари или на някакви финансови фокуси, за да се докаже, че можем с трици да ловим маймуни. Тук трябва да се мисли как да се подобряват услугите и резултатите, които получаваме вследствие на тези медицински услуги, как да станат по-добре за хората. Да, знаем, че е ограничен финансовият ресурс, но той трябва да бъде усвояван максимално целево и рационално", коментира Киров.

Проф. Станка Маркова: Сестрите няма да са подгряваща група

Ние не сме подгряваща група. Какво означава ние да подкрепяме протеста на лекарите? Когато работим заедно, ние не ги подкрепяме, а всеки има своите отговорности. Независимо че лекарят е водещ, той не може да оперира без сестра, нали?
Това каза пред Агенция "Фокус" председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи проф. Станка Маркова.
Запитана дали при евентуален протест професионалистите по здравни грижи няма да подкрепят лекарите, Маркова каза: "Не казвам, че няма да подкрепяме. Ние не съществуваме за публичното пространство засега. Те си говорят за тях си. Ще питаме какво става, защо ни изолират от здравното съсловие."
Тя обясни, че участието на специалистите по здравни грижи в протестите зависи от готовността на съсловието, което е останало много разочаровано от проведените преди от тях протести в страната, тъй като и тогава се е говорило само за лекарите и не е имало никакъв ефект за тях.
Председателят на БАПЗГ отбеляза, че заплатата на една сестра е 10 пъти по-малка, отколкото на един лекар. "Това пренебрежително отношение към съсловието доведе до това да няма сестри. Не може сестрите да учат по 4 години и да взимат 10 пъти по-ниска заплата", заяви Маркова.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ