17 Ноември 2024неделя12:57 ч.

Геополитика

Равносметката след срещата на върха на БРИКС

Нови членове, дедоларизация, нова валута и нов световен ред са сред нещата, които ни очакват

/ брой: 165

автор:Таня Глухчева

visibility 3769

Таня Глухчева


Миналата седмица (21-24 август) се проведе XV среща на върха между страните членки на организацията на развиващите се икономики БРИКС. За пръв път след пандемията от КОВИД-19 Русия, Бразилия, Китай, Индия, Република Южна Африка седнаха на една маса да обсъдят куп належащи въпроси. Но дали бяха дадени отговори или само породиха нови?

На първо място стоеше въпросът с разширяването. Трябват ли им нови членове? На какъв принцип да бъдат одобрени? Китай настояваше, че е необходимо да се включат други страни. Така или иначе подадени официално заявления вече имаше - от Аржентина, Иран, ОАЕ.

"Ние не сме съперници на Г-7 или Г-20", заяви преди срещата бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва. "Ние просто искаме да покажем, че сме равнопоставени на САЩ и ЕС". 

Така ли наистина трябва да гледаме на БРИКС? Като на един Евросъюз, но в глобален мащаб? Защото Европейският съюз, както Щатите, де факто обединяват територии на определен континент. В такъв случай - не ни ли се показва

една амбициозна цел?

Все пак от 20 официално подадени заявления за членство и над 40 други държави, проявили интерес да се включат, пактът беше разширен с шест нови страни. Аржентина, ОАЕ, Египет, Етиопия, Иран и Саудитска Арабия вече са равнопоставени членове. Азия, Африка и Южна Америка засилват сътрудничеството си на международната политическа сцена.  

Откъде идва това желание на различни държави да станат част от БРИКС? Свидетели сме как богатите и влиятелните се обединяват, за да станат още по-богати и по-влиятелни. Свикнали винаги да диктуват дневният политически ред, не се съобразяват понякога със закони, които сами са въвели, но ги прилагат с цялата им тежест върху останалите - по-слабите, по-бедните, неспособни да се защитят. Така се стига до злоупотреба с търговските практики, режими на наказателни санкции, подминаване на нуждите на по-бедните страни, доминирането на Запада в международните организации: ООН, Международния валутен фонд, Световната банка и др.

"Обективната необходимост от организации като БРИКС никога не е била по-голяма", казва бившият министър на търговията на РЮА Роб Дейвис, който помогна за влизането на страната си в блока през 2010 г.

Погледнато реално в страните от БРИКС живеят около 40% от населението на света и те разполагат с една четвърт от глобалния БВП.

"Пълноправното членство в групата на нововъзникващите световни икономики представлява историческо събитие и стратегически успех за външната политика на Ислямската републикаУ, написа в социалната мрежа Екс (по-рано Туитър) политическият съветник на иранския президент Ебрахим Раиси, Мохамед Джамшиди. Приемането на Етиопия в БРИКС е "връхна точка" за втората по население страна в Африка, заяви етиопският премиер Абий Ахмед. Президентът на Обединените арабски емирства, Мохамед бин Зайед Ал Нахаян, оцени високо приемането на страната си в БРИКС и я определи като "важна организация".

"Разширяването ще даде нов импулс на механизма за сътрудничество на блока", отбеляза Си Цзинпин. И допълни, че "Това разширяване отрази решимостта на БРИКС да постигне единство и сътрудничество". 

"Ще останем отворени за нови кандидати", пък обеща Лула на пресконференция в Йоханесбург.

Пречките пред реализирането на идеята

Амбициите на блока да се превърне в световен политически и икономически играч от доста време насам биват осуетявани от вътрешни разделения и липса на последователни възгледи. Китай продължава бързото си икономическо развитие благодарение на своя социализъм с китайски характеристики. От друга страна обаче, Русия е изправена пред изолация заради войната с Украйна. Бразилия държеше Аржентина да бъде приета, но какво може да допринесе Буенос Айрес към блока? Според анализатори в края на годината инфлацията ще достигне 190%, а бедността е по-висока от всякога.

С поканата за членство в блока на развиващите се държави БРИКС пред Аржентина се открива един "нов сценарий", заяви аржентинският президент Алберто Фернандес. "Отваряме за себе си нови възможности чрез присъединяване към нови пазари, консолидиране на съществуващи пазари, увеличаване на чуждестранните инвестиции, създаване на работни места и увеличаване на износа", каза той. Чрез присъединяването си към БРИКС Аржентина ще играе ролята на важен партньор и потенциален брокер за постигането на консенсус между другите държави в блока, добави Фернадес. Дали ще бъде така - предстои да видим.

Разбира се, не бива да забравяме, че исторически не е съществувал съюз, където всички участващи държави винаги да са били единодушни. Затова не бива да "отписваме" БРИКС. Все пак и в ЕС и дори в самите Щати, има разногласия, а се намират в рамките на един континент, та какво остава за международна формация?

Дедоларизация и 

създаване на обща валута

Идеята сама по себе си не е лоша. Напротив, по този начин на САЩ ще им се покаже за пореден път, че не са господар на света и доларът не е най-доброто разплащателно средство. Да не забравяме, че все пак и ЕС има собствена валута. Защо тогава БРИКС да няма? Тук отново ставаме свидетели на двойните стандарти, където на едни им е позволено, защото... еми, просто, защото са те и никой не може да им каже "не", а пък другите - "за какви се мислят?!" Дори още отсега заклетите евроатлантици се шегуват по социалните мрежи как си били харесали някъде имоти, но нямало как да си ги купят, защото разполагали с долари, а плащането се извършвало в бриксове...

Вероятно същите първи ще се наредят на опашка пред банките, когато новата валута стане факт. Доларът започна да пада, никой не би могъл да предвиди бъдещето на еврото, незнайно как обаче, всички се оказват специалисти по провала на валутата на БРИКС.

Така или иначе вече е приета резолюция, която да проучи в бъдеще създаването на "нова валута за взаимни разплащания". Дотогава държавите от БРИКС дадоха задача на своите министерства на финансите и централни банки да разгледат възможността за пускане на инструменти и платформи за разплащане, основани на националните валути.

Не на последно място -

помощта за изолираните страни

Китайският президент Си Цзинпин се ангажира да подкрепя Куба в защитата на националния й суверенитет, противопоставянето на чуждестранна намеса и на икономическата блокада на САЩ, и заяви, че ще разшири стратегическата координация с Хавана. "Пекин ще прави всичко възможно да оказва подкрепа за икономическото и социалното й развитие", е заявил Си на срещата с кубинския си колега Мигел Диас-Канел, в рамките на форума на БРИКС.

От години вече Китай помага на африканските държави да намалят външния си дълг, да се откриват нови работни места, така че не бива да се учудваме, че фокусът се измества и към Латинска Америка.

Очертава се нов световен ред, където срещу досегашните велики сили се изправя достоен съперник. Засега те гледат на него несериозно, като на джудже. Но историята ни учи, че никога не бива да се подценява противника, защото тогава се допускат най-много грешки. А в последно време Западът започна да ги прави една след друга. Предстоят интересни и любопитни времена на световната политическа сцена. Вероятно скоро ще разберем на какво наистина е способна организация като БРИКС. Дано не се окаже поредната напразна надежда за бедните страни...

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1734

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1753

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1796

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1855

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1706

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1910

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1849

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1805

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1790

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1690

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ