13 Октомври 2024неделя18:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Михалис Гарудис, "Морско дъно", ок. 2000

Полувреме за изкуство предлага галерия "Контраст"

/ брой: 133

автор:Дума

visibility 1741

Завладени от лятно настроение, преди да свирим последния съдийски сигнал за културния сезон, ние от отбора на галерия "Контраст" предлагаме на вашето внимание прекрасна селекция от творби, обединени в изложбата "Полувреме за изкуство", гласи поканата от галеристите. В експозицията на ул. "Цар Самуил" 49 до 31 юли (всеки ден без неделя) може да се видят произведения на някои от големите звезди на съвременната ни арт сцена - Михалис Гарудис, Димитър Буюклийски-Мичи, Недко Солаков, Греди Асса, Енчо Пиронков, Кеазим Исинов, Сули Сеферов и др.

Изложените 25 творби от фонда на галерията са ценни както с художествените си качества, така и с богатия си провенанс (хронологията на собствеността). Отдавна напуснали ателиетата на своите създатели, те са извървели дълъг път преди да стигнат до престижния столичен арт салон - участвали са в знакови изложби, описани са в студии от големи наши изкуствоведи, били са откупени от или дарени на известни имена в българската култура. Нестандартният подход на работата с колекции от вторичния пазар на изкуството ни позволява да ви срещнем със забележителни творби, които досега са били скрити от публиката, посочват домакините. Някои от тях са платна от 70-те, 80-те и 90-те години на ХХ в. на майстора на метафизическия конструктивизъм (както го нарича А. Джурова) Димитър Буюклийски-Мичи, който отдавна не е активен на изложбената сцена. Други са забележителните, надскачащи пределите на рамките, времето и пространството творби на Михалис Гарудис. Рядко попадение и гордост за експозицията е ранната маслена творба на концептуалиста Недко Солаков от 1991 г. Може да се видят и две изящни "експресивни калиграфии" на Греди Асса от серията "Осем въздишки", в които е закодирана еротиката на източните миниатюри. Те са създадени за изложбата му с Божидар Бончев "Пътуване в насладата" от 1999 г., описана в двутомника "За изкуството" от доц. д-р Ружа Маринска.

На снимките:

Енчо Пиронков, "Трите грации", 70-те г. на ХХ в.


Димитър Буюклийски-Мичи, Фигури (Композиция III), 80-те г. на ХХ в.

Ураганът "Кърк" опустоши Западна Европа

автор:Дума

visibility 2167

/ брой: 194

ООН разследва смъртта на мигранти в Атина

автор:Дума

visibility 2354

/ брой: 194

Обвиниха бивш румънски министър, вземал подкупи

автор:Дума

visibility 2216

/ брой: 194

Сигурен неуспех

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2701

/ брой: 194

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 2369

/ брой: 194

Ще работим за справяне с демографската криза

автор:Юлия Кулинска

visibility 2246

/ брой: 194

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ