16 Август 2024петък05:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Британски кандидат-дипломати за Балканите

/ брой: 174

автор:Дума

visibility 1366

Флориан Бибер, професор в катедрата за политика и международни отношения на университета Кент, публикува в своя интернет блог някои от заблудите на своите студенти за историята на Югославия.
Някои студенти смятат, че "в Косово живеят алжирци", че "Чехия е била част от Югославия" и че "Тито е бил служител на Османската империя".
Когато става въпрос за формирането на Югославия, един от британските студенти казва, че Югославия е успяла да оцелее толкова години (дори и векове) само благодарение на факта, че още от антично време е нямала нито един истински голям враг, който можел сериозно да я застраши.
Друг бъдещ британски политиолог твърди, че "Югославия е държава, която с употреба на сила, за собствени нужди, е създала Османската империя, която назначила за свой служител Тито. Той по-късно бил задължен само да поддържа реда и наистина бил много добър в това.
С приближаването на края на изпитните срокове историята на Югославия се приближава до ХХ век. Но се появиха и нови въпроси - кой всъщност е бил част от тази Югославия. Отговор дава един от студентите на Бибер - "държавата Югославия била формирана през 1929 г. от Кралството на сърбите, хърватите и чехите".
Според друг цитат от блога на Бибер анонимен автор твърди, че "Югославия е била съставена от осем републики, сред които са и двете области Косово и Войвонец". За тези, които досега не са чували за Войвонец, втората дефиниция е още по-странна. "Области на Югославия са били Сърбия, Хърватия, Словения, Юговеада и др." Интересно е да се чуе, че една от областите е била или все още е населена с доста екзотични жители за този регион - "95 на сто от населението на Косово е алжирско", твърди един от младите британци.
Когато се говори за разпадането на Югославия и конфликтите, които произлязоха от това, младите надежди на британската дипломация развиват и свои алтернативни теории. Така един от тях заявява, че на Балканите "нещата тръгнали зле, когато Слободан Милошевич се опитал да превземе столицата на Хърватия Дубровник, но не успял". Когато става въпрос за Косово, някои от британските студенти вярват, че "то е било наистина държава повече от 600 години и по време на последната война е паднало под сръбска власт, от която след това повторно се освободило".
Флориан Бибер, отличен познавач на Балканите, казва, че въпреки някои твърдения на студентите те в общия смисъл на думата не са необразовани, а тяхното незнаене илюстрира общото състояние на британското общество, което гледа на източноевропейския регион като на място, от което произлизат занаятчии и градинари, а Балканите са свърталище на престъпници.
Изявлението на бившия водещ в Би Би Си Тери Воган, който критикувайки гласуването на Евровизията в полза на съседните страни, заяви, че отново трябва да се изгради стена за разграничаване от Източна Европа, е само израз на незнание и незаинтересованост, които тук присъстват навсякъде, казва Бибер.
Тревожен е фактът, че голям брой от тъкмо тези незаинтересовани студенти със скромни знания за Балканите един ден ще станат самозвани ескперти и дипломати с ролята на съветници за решаване на конфликти и проблеми вътре и между държавите от бивша Югославия.

1700 работници от "Марица Изток" - предсрочно в пенсия

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 155

Спират разширението на "Чирен" заради проверката на Кьовеши

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 155

LNG терминалът в Александруполис ще заработи на 1 октомври

автор:Дума

visibility 501

/ брой: 155

2% ръст на икономиката през второто тримесечие

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 155

Гърция се залавя с пожара до България

автор:Дума

visibility 702

/ брой: 155

Протест в Братислава срещу словашката култура

автор:Дума

visibility 623

/ брой: 155

Масови съкращения в германската икономика

автор:Дума

visibility 673

/ брой: 155

Накратко

автор:Дума

visibility 2322

/ брой: 155

Чудна Картинка

автор:Нора Стоичкова

visibility 1892

/ брой: 155

Излизаме от релсите

visibility 1604

/ брой: 155

Радев, спаси децата ни!

автор:Юри Михалков

visibility 1363

/ брой: 155

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 754

/ брой: 155

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ