27 Август 2024вторник19:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

20% поскъпване искат от "Софийска вода"

МРРБ и КЕВР предлагат цената да е от два компонента - фиксиран и променлив

/ брой: 162

автор:Дума

visibility 1756

Цената на водата в София да нарасне с 20%, предвижда заявление на “Софийска вода” АД, което е внесено в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). За период от три години предложеното поскъпване на водата в столицата е с близо 30 на сто. Същевременно със законодателни промени от КЕВР и от Министерство на регионалното развитие искат да бъде отвързано поскъпването на водата. В момента има изискване цената на водата да бъде социално поносима, тоест при потребление от 2,8 куб. метра на човек сметката за вода да не надхвърля 2,5% от средния доход на човек за съответната област.
Столичани в момента плащат 2,94 лв. за кубик вода с ДДС. Предложението на “Софийска вода” е цената през настоящата година да нарасне на 3,52 лв. за кубик. Но през следващите две години отново е предвидено увеличение и така за период от три години сумарното поискано поскъпване на водата е с 29,5%.
От началото на годината водата в страната поскъпна, но в София остана без промяна. Цената на водата в столицата от няколко години не е променяна, защото не беше одобрен бизнес планът на “Софийска вода”. А самият бизнес план не беше одобрен заради съдебен спор за размера на нормата на възвращаемост на вложения от дружеството капитал.
В Северозападна България, благодарение на изискването цената на водата да бъде социално поносима, във Видин от 1 януари тази година водата поскъпна само с 28,6% до 4,48 лв. за кубик. При поскъпването на водата от началото на годината цените във Видин и Ямбол, определени по методиката на КЕВР, би трябвало да са по-високи, но ограничението за социална поносимост наложи таван на поскъпването. За последния отчетен период двучленно домакинство е получило сметка за вода около 40-44 лв., четиричленно - малко над 60 лв.
Различен подход за вдигане на цената на водата предлагат от МРРБ и от КЕВР. Те предлагат да бъде въведена такса "водомер", тоест гражданите да плащат само за това, че имат водомер, дори да не потребяват вода, предлагат от министерството.
Цената на водата да включва два компонента - фиксиран компонент за това, че хората имат достъп до вода, и променлив компонент - цена на куб. метър използвано количество вода, предвижда проект на Закон за водоснабдяването и канализацията, пуснат от МРРБ за обществено обсъждане.
Подготвеният законопроект предвижда запазване на изискването цената на водата да е социално поносима. Но в проекта е записано, че принципът на социална поносимост е спазен, когато стойността на променливия компонент от цената на водата при потребление от 2,8 куб. метра на човек не надхвърля 2,5% от средния доход на човек за съответната област. Но като към променливата част от цената на водата прибавим и такса "водомер" реално плащаната от домакинствата цена ще може да бъде по-висока от социално поносимата. От КЕВР предлагат на най-бедните да бъдат давани помощи, така че да могат да платят за 2,8 куб. м вода, а останалите да плащат цена на водата без таван.


България е на опашката по инвестиции във ВиК инфраструктура

За последните 15 години България е на опашката по инвестиции във ВиК инфраструктура. Това се казва в анализ на Института за пазарна икономика, публикуван в редовния му седмичен бюлетин. На базата на данни от "Евростат" става ясно, че само в Словения и Естония стойността на вложените средства е по-ниска, като двете държави са с 3 до 5 пъти по-малко население и територия. Дори в Литва и Латвия, които са джуджета в сравнение с България, инвестициите във ВиК мрежата са повече, става ясно още от данните. Сравнимите с нас Гърция, Словакия и Унгария са инвестирали три пъти повече от България, а Чехия - четири пъти и половина.

Тазгодишното вино ще е по-хубаво, но по-скъпо

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 163

Цените по морето падат с 20%, сезонът продължава до октомври

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 163

Кафето в Гърция рязко поскъпва

автор:Дума

visibility 264

/ брой: 163

Производството на сладолед у нас намаля драстично

автор:Дума

visibility 272

/ брой: 163

Гърция подготвила нови социални мерки

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 163

„Таймс“: Русия е близо до победа в Донбас

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 163

Париж удължи ареста на Дуров

автор:Дума

visibility 293

/ брой: 163

Преговорите за Газа вървят към провал

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 163

"Пенчо бре чети..."

автор:Барбара Пейчинова

visibility 351

/ брой: 163

Размиване на отговорности

visibility 302

/ брой: 163

Потресаващо мълчание

visibility 293

/ брой: 163

Ще отпаднат ли "малките матури" след 4-и и 10-ти клас

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 163

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ