Подземният свят натрупал 3,5 млрд. лева от контрабанда на цигари
За 10 години незаконната търговия с цигари в България е донесла на криминалния свят между 2,5 и 3,5 млрд. лева. Това сочат данни от доклад на Института за пазарна икономика за периода 2007 - 2016 година.
В документа се казва, че недалновидната акцизна политика може да подкопае постигането на двете основни политически цели - здравната и данъчната. Според анализа, рязкото покачване на акцизната тежест води до ръст на контрабандния пазар.
През 2010 г. тютюневият пазар в страната беше буквално залят от незаконни цигари, които достигнаха една трета от пазара и генерираха огромни приходи за организираната престъпност, пише в доклада. Според ИПИ през 2007 г. незаконнните продажби на цигари са били 11,2% от общия дял. Постепенно те се увеличават и през 2010 г. достигат 30,7% от търговията, а криминалните приходи от тази акцизна стока са между 450 и 640 млн. лв. за годината.
Въпреки свиването на незаконната търговия през годините, криминалните приходи не са за пренебрегване - те са между 120 млн. и 170 млн. лева за 2016 г. при продажбата на около един милиард къса цигари. Това е ресурс, които в голямата си част се влива в организираната престъпност и създава възможности за корумпиране по високите и ниските етажи на властта, казват още от ИПИ.
Данните сочат, че немалка част от незаконната търговия всъщност е с източник вътре в страната. Това означава, че борбата с незаконната търговия не следва да се насочва само и единствено към опазване на границите, а и към по-ефективен контрол спрямо производството на цигари в страната.
Огромният ръст на незаконната търговия в България и други страни от Източна Европа в първите години на членството можеше да бъде избегнат при по-внимателно поставяне на целите и далновидна политика по догонване, посочват експертите.