27 Август 2024вторник21:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Весело унгарско председателство!

/ брой: 4

автор:Георги Готев

visibility 2055

Честита Нова година и весело унгарско председателство на ЕС! Купонът мощно тече. Никога досега европейската и световната преса не е отразявала толкова напоително и толкова мрачно началото на поредното въртящо се шестмесечно председателство на Евросъюза.
Причината е, че Унгария се ръководи от реваншистки настроено националистическо дясноцентристко правителство, което разполага с мнозинство от две трети в парламента и приема каквито си иска закони. След изборите през април унгарската конституция досега бе променяна десет пъти. Приети бяха закони, даващи възможност Унгария да раздаде гражданство на милиони жители на други страни. Проведени бяха масови чистки на държавни служители, а парите, които уволнените получиха като законна компенсация, им бяха отнети със специален закон в размер от 98% от полагаемата се сума. Конституционният съд, който беше последна гаранция за някаква законност в държавата, беше лишен от правомощия в данъчната област. Изобщо случиха се много прелести, за които ГЕРБ и Бойко Борисов само могат "да завиждат", за да използвам неговия речник.
Имам приятели унгарци, които ми казаха, че вече са си изтеглили всичките спестявания в Унгария и прехвърлят бизнеса си в Словакия. Това изглежда като света наопаки - унгарците винаги са се отнасяли надменно към Словакия, а ето че сега тя стана убежище за тях.
В Брюксел напоследък са чувствителни главно по две теми - въведеното специално данъчно облагане в Унгария, което удря по чуждия бизнес, и новият унгарски закон за медиите. Ежедневните пресконференции на Европейската комисия тези дни почти изцяло са посветени на въпроси и отговори за това какви наказателни мерки ще предприеме Брюксел срещу Будапеща по тези две големи теми. Като хранител на европейските договори, комисията е в небрано лозе. Защото хем трябва да пази собственото си достойнство и да наказва провинилите се държави, хем трябва да мисли за имиджа на Евросъюза, който в момента се ръководи именно от Унгария.
Неотдавна 15 големи западни фирми се оплакаха в Европейската комисия от въведени "специални данъци", които ги водят към фалит. В третото тримесечие на изтеклата година 17 от 39-те банки, регистирани в Унгария, всички чуждестранни, обявиха, че след плащането на новите данъци са излезли на червено.
От гледна точка на Брюксел данъчната политика е прерогатив на всяка отделна държава, но никоя държава няма право да събира различни данъчни ставки за различни фирми от един и същи сектор.
Сред обясненията, дадени от унгарските власти, направи впечатление и това, че чуждите фирми са реализирали свръхпечалби при предишното социалистическо правителство, затова сега нека бъдат любезни да си платят за гяволъка...
Що се отнася до медийния закон, Будапеща особено много подразни комисията. Защото Унгария въведе така наречената "нова медийна конституция" ужким под формата на сближаване на своето законодателство с директивата за аудиовизуалните услуги, приета от ЕС през 2007 г., и която трябваше да бъде приложена във всички страни-членки до края на изтеклата година. Унгария спази срока, но покрай европейските текстове си вкара свои, от които изправи косите на експертите в Брюксел.
Новият медиен съвет, който ще се избира от парламента в Будапеща, ще съди за това дали дадена медия информира "балансирано" или не, като в последния случай може да налага глоби до 700 000 евро за телевизии и 90 000 евро за вестници, и отделно до 7250 евро за прегрешилите персонално журналисти. Тоест глоби, имащи за цел да фалират всяка неудобна медия и да осъдят на глад всеки неудобен журналист. Шефката на медийния съвет впрочем отдавна е известна с това, че се бори срещу вредни за зрителите зрелища. Едно от вредните зрелища според нея е рисуваното филмче Покемони. Без майтап!
Накратко, сега Еврокомисията е в процес на "изясняване" на промените в унгарското законодателство в данъчната и в медийната сфера, преди евентуално да реши да заведе наказателни процедури. Комисията се оправдава с това, че все още не разполага с официален превод на текстовете.
Факт е обаче, че пълният състав на комисията начело с Жозе Мануел Барозу ще бъде в Будапеща утре за среща с унгарското правителство начело с Виктор Орбан. Без съмнение споменатите теми ще са в центъра на разговорите. Отсега обаче личи стремежът на Будапеща да се инати, вместо да даде заден ход. 
Тази печална картина говори за това, че Евросъюзът е всемогъщ да пречупи гръбнака на която и да е страна-кандидатка, както направи с нас например за реакторите на АЕЦ "Козлодуй", но е почти напълно безпомощен, когато става дума за страна-членка. Не случайно никой не е обезпокоил Берлускони, който притежава половината медии в Италия и управлява другата половина.
Другото послание, че въртящите се председателства представляват все по-голям риск в разширения Евросъюз, и техните правомощия би следвало да се изземат много по-радикално от службата на постоянния председател на ЕС Херман ван Ромпой. Слава богу, българското председателство на ЕС е чак през втората половина на 2018 г.
Впрочем Франция, която още страда заради порицанието в европейските среди за масовото експулсиране на роми, сега се опитва да подобри впечатлението за себе си. Париж призовава другите държави да окажат натиск върху Унгария, за да се откаже от медийния си закон. Засега само Германия и Люксембург изглеждат на нейна страна.
Каква ще бъде позицията на България? Бас държа, че и по този въпрос Бойко Борисов ще се прави на разсеян. В България той е нанадминат бърборко, но в европейската класна стая няма по-мълчаливо и безлично другарче от него.

Тазгодишното вино ще е по-хубаво, но по-скъпо

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 163

Цените по морето падат с 20%, сезонът продължава до октомври

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 163

Кафето в Гърция рязко поскъпва

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 163

Производството на сладолед у нас намаля драстично

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 163

Гърция подготвила нови социални мерки

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 163

„Таймс“: Русия е близо до победа в Донбас

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 163

Париж удължи ареста на Дуров

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 163

Преговорите за Газа вървят към провал

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 163

"Пенчо бре чети..."

автор:Барбара Пейчинова

visibility 488

/ брой: 163

Размиване на отговорности

visibility 405

/ брой: 163

Потресаващо мълчание

visibility 397

/ брой: 163

Ще отпаднат ли "малките матури" след 4-и и 10-ти клас

автор:Дума

visibility 407

/ брой: 163

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ