09 Ноември 2024събота20:44 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Делян Пеевски, тоест ДПС и ГЕРБ напълно овлядаха промените в Конституцията и този позор ще бъде помнен дълго, Снимка Пресфото БТА

На фокус

Конституцията на Делян Пеевски

Промените на десницата не са реформа, а гавра с основния закон на страната

/ брой: 145

автор:Александър Симов

visibility 1845

Александър Симов


В средата на горещия юли тази година Христо Иванов, един от бащите на сглобката, некоалицията и пералнята на Бойко Борисов, обяви гръмогласно: "В следващите 12-14 месеца България ще се промени както през 1989 година". 

Очевидно вече живеем и в инфлация на политическо време. В началото на този век Симеон Сакскобургготски обяви, че ще му трябват 800 дни да трансформира страната. Сега срокът е бил намален само на една година. Очевидно часовникът тиктака, бомбата цъка и лидерът на градското дясно се бори само за 12 месеца легитимност преди всичко, типично по български, да отиде по дяволите, а жълтопаветниците отново да се правят на политически девственици, които никога за нищо не са виновни. 

След такова изявление обаче на човек не му остава нищо друго освен да поеме мелодраматично дъх и да види с какви промени в Конституцията този път ще се опитат да ни ощастливят десните. Ние бяхме чули предварителна заявка от тях - смяна на националния празник, кметовете с право на само 2 мандата власт, премахване на служебното правителство, разделяне на ВСС на две, намаляване на мандата на главния прокурор на 5 години и сериозно окастряне на неговите правомощия. Което както и да го погледнеш не е нито толкова амбициозно, нито толкова фундаментално. 

Още заявката подсказа много плашещ факт - тези, които са превърнали промените в Конституцията в свое основно политическо знаме, нито познават проблемите на страната, нито се интересуват истински от тях, а дори не са наясно и със съдебната система. Не може да си изкарал години с идеята, че ще си радикален реформатор, а крайният резултат от тази патетика да прилича на 

"звук от нецензурния канал 

на Боримечката",

ако цитираме безсмъртния лаф на Вазов.

В края на миналата седмица под тържествени медийни фанфари три дами - Десислава Атанасова от ГЕРБ, Надежда Йорданова от ПП/ДБ и Ертен Анисова от ДПС вкараха законопроект за промени в Конституцията в деловодството на парламетта. 

"Стъпка в правилната посока". Под такова заглавие радостни сълзи проля официозът "Дневник". В подобен стил бяха дописките във всички останали либерални медии, както е в небивалите телевизионни експлозии. На този епичен фон може би е разбираемо оправданото вълнение, с което много хора решиха да прочетат идеите за промяна, за да видят каква ще е тази утопична България от бъдещето, след като грандиозните поправки минат и ощастливят народа качествено. 

У точно тук гръмна първата бомба. Защото след цялото тупане в гърдите, след всички писъци за промяна и въздишки: "ето заради това си струваше да направим правителство", стана безпощадно ясно едно - вече си имаме Конституцията на Пеевски. 

Какво се вижда 

в проекта?

ДПС и ГЕРБ напълно са похитили конституционните промени и са вкарали в законопроекта всичките си скандални поправки и визии. Не напразно в кулоарите на Народното събрание именно Делян Пеевски се разхождаше гордо и даваше гръмки изявления, че до края на годината България ще има нова Конституция. Човекът има с какво да се похвали. За разлика от цялото ПП/ДБ. 

Идеята за ограничаване на кметските мандати е била захвърлена в мазето и стъпкана мелодраматично. Вместо нея ДПС са вкарали предложението депутати и министри да могат да бъдат с двойно гражданство. Това е отдавнашен блян на движението. Толкова пъти се опитаха да лансират идеята неуспешно, но най-накрая си намериха достатъчно политически меки китки (цитираме Кирил Петков), които да им я удовлетворят. Нямам представа как това се вписва в голямото реформаторство, но въпрос на съвсем кратко време е тази идея да избухне в лицата на тези, които са гласували за нея.

Да припомним - през август 2021 година тази идея беше лансирана от ИТН на парламентарно ниво, малко преди 46-ото Народно събрание да остане завинаги безславно в историята. Мотивацията им беше като взета от сапунка: "обществото има нужда от участие в държавното управление на българи, натрупали образование и опит, особено в страни с по-стари и по-развити демократични традиции..."

Как да не пуснеш сълза? Защото това е основната илюзия у нас - ние винаги си представяме, че министър ще стане някой Дейвид от Чикаго, но грубата реалност ще е точно обратната. С подобна поправка рано или късно ще си имаме министър, който е и гражданин на Турция. Да хванем ли бас? Точно както ИТН си представяха, че премахвайки ограничението за секции в страна извън ЕС ще им доведе невиждан прилив на електорат от Англия, САЩ и Канада, а се оказа, че промяната облагодетелства най-вече ДПС, които си докараха космически брой избиратели от Турция.

Това е идеята, която буквално допуска 

външни влияния върху 

вътрешната политика 

И, да, това едва ли е сензация след като чухме в скандалния запис на ПП как всичко консултират с "Посолството", но все пак е болезнено да видиш как превитият гръбнак се окопава конституционно. 

Механизмът за служебните правителства пък е осъщественият блян на ГЕРБ. Те от самото начало разбраха, че идеята на ПП/ДБ за това служебен кабинет да е избраното правителство е скандална и ще предизвика големи брожения. Служебните кабинети остават, но предварително ще е ясно кой ще ги оглавява - шефът на НС, управителят на БНБ или председателят на КС. Този механизъм е порочен в зародиш и не цели решаването на проблема, а овлядавянето му от сила, различна от президента. Толкова е прозрачно, че чак е плоско. Има десетки начини за преодоляване на досегашните дефекти, но срещу нас си нямаме юридическа мисъл, срещу нас имаме опасни аматьори, които даже не знаят какво и как искат да постигнат.

Намесата в съдебната власт дори няма да коментираме. ПП ги оставяме настрани, но ДБ трябва да знаят какво означава ДПС и ГЕРБ "да те подкрепят". В последния възможен момент те не само са в състояние да торпилират идеите, но и напълно да ги обезсмислят с някоя и друга добавка. Да не говорим, че самите "умни и красиви" изобщо не разбират съдебната система, не са наясно с балансите в нея и резултатът от техните реформи винаги е катастрофален. Така ще се случи и сега.

Какъв е смисълът да режеш правото на главния прокурор да сезира КС, но да допуснеш индивидуалните конституционни жалби? Каква точно реформа е това? И уж режат властта на обвинител номер 1 и му намаляват мандата на пет години, но пък дават възможност и за втори мандат. Всъщност е това не е нищо ново.

Няма да се уморя да напомням, че 

абсолютно същата идея 

разви Бойко Борисов 

през 2020 година, когато панически се появи по телевизионните екрани, за да предлага свикването на Велико народно събрание и приемането на нова Конституция. Тогава и той държеше да окончателното разделяне на ВСС на две колегии, независими една от друга.

Проблемът е, че точно тези промени съвсем не целят подобряване на работата на системата, а са начин за установяване на политически контрол над нея. Всъщност ПП/ДБ, ГЕРБ и ДПС за пореден път целят да сложат усмирителна риза на съдебната власт, а не да решат проблемите на гражданите с бавното правосъдие и трудното постигане на справедливост. 

И най-накрая като черешка на тортата е поставена промяна на националния празник - вече няма да е 3 март, а 24 май. Трогателно е да се четат възторзите на самозабравените управленци по темата. Това било дата, която не разделя, идеята била да се отдаде почит на българската култура. Само ден преди това същите тези "почитатели" на 24 май вкараха бюджет, в който за култура са предвидени мижавите 0,4 процента от БВП. Рядко в българската политическа история сме имали толкова бърза възможност да видим истинското лице на едно политическо лицемерие.

Защото смяната на националния празник е удар по история, не поклон пред българския дух, а ритник срещу миналото. Това е политическа спецоперация по заличаването на паметта и такава подлост няма как да остане неказана. 

Всъщност - каква точно легитимност има "сглобката", за да променя Конституцията. Гледайки гласовете им те нямат легитимност дори да боядисат парламента и пипането с мазни пръсти в основния закон е символ не не реформаторство, а на импотентност. Те нямат представа как да предложат реална политика и заради това решиха, че ще се изгаврят с Конституцията. 

И всеки път досега тези експерименти от тяхна страна са били епичен провал. И сега ще е абсолютно същото. 

Единственият реален извод, който можем да направим обаче е, че Делян Пеевски днес получи хубав подарък за рожденния си ден миналата седмица. Новите му приятели му придадоха конституционна тежест, изпраха му имиджа и за пореден път го направиха съвносител на законопроекта.

Тези промени ще бъдат запомнени единствено с това. 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ