12 Ноември 2024вторник23:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България.

Негово превъзходителство Гуо Йеджоу пред ДУМА:

Китай ще изгради общество на първоначалното благоденствие

Трябва да се стремим към мир, а не към война, към развитие, а не към обедняване, към сътрудничество, а не към противопоставяне, каза посланикът на азиатската страна у нас

/ брой: 272

автор:Зорница Илиева

visibility 1853

Гуо Йеджоу е роден през февруари 1966 г. в Хуайан, провинция Цзянсу. Завършил е Пекинския университет за чужди езици през 1987 г. със специалност немска филология. Започва работа към отдела за международни връзки към ККП. Работи в посолството на КНР в Германия през 1991-1993 и 1996-1998 г. През декември 2008 г. е назначен за помощник-министър в отдела за международни връзки на ККП. От август 2010 г. е извънреден и пълномощен посланик на КНР в България.

- Ваше превъзходителство, какво е конкретното значение на ХVIII конгрес на ККП за развитието на Китай?
- Конкретното значение се изразява в две направления. Първо, конгресът направи един цялостен и обобщен преглед на развитието на страната за последните 5-10 г., и така Китай придоби още по-голяма увереност в собствения си път и модел на развитие. Конгресът смята, че през изминалите 10 г. Китай постигна голям прогрес в обществено-икономическото си развитие. Например китайската икономика зае второ място в света, заедно с това страната стана първа по износ и втора по внос в света, а средните приходи на глава от населението достигнаха сравнително голямо увеличение. Тези постижения са предпоставка за изграждането на "общество на първоначалното благоденствие" до 2020 г., към което така всеотдайно се стреми Китай. Това може да се превърне в реална възможност.
Второ, конгресът трезво анализира проблемите и трудностите пред развитието на Китай, така че страната да може да предприема още по-съзнателни действия при посрещането на новите възможности и новите предизвикателства в развитието си. Тези трудности и предизвикателства са няколко: все още стои на дневен ред проблемът с небалансираното, некоординираното и неустойчивото развитие, съществуват редица пречки в системите и механизмите на поставеното на научна основа развитие, все още са големи разликите в развитието на градските и селските райони и в разпределението на доходите на населението, в някои сфери често се проявяват негативни корупционни явления. Разрешаването на тези проблеми ще изведе развитието на Китай на едно ново и по-високо равнище.
- Какви разисквания проведе конгресът относно пътя и целите на бъдещото развитие на Китай?
- Китай ще продължава да следва пътя на мирното и научнообосновано развитие, който неотклонно поддържахме през последните 10 години. До 2020 г. страната ми ще реализира следните цели: първо, ще осъществи удвояване на БВП на страната и средните доходи на глава от населението в градските и селски райони на база 2010 г.; второ, непрекъснато ще разширява демокрацията и ще усъвършенства демократичната система, като обогатява формите на демокрация, като прилага цялостно основните принципи на законово управление на страната и осигури реално зачитане и гарантиране на човешките права в страната; трето, ще продължава да увеличава "меката сила" на културния фактор, ще способства за това ценностната система на социализма да прониква в съзнанието на хората, ще стимулира културната индустрия да се превърне в един от опорните стълбове на националната икономика; четвърто, цялостно ще повиши жизненото равнище на населението, в най-общ план ще бъдат унифицирани основните обществени услуги, ще осъществи осезаемо повишаване на нивото на образование на населението и създаване на кадри в областта на иновациите, постигане на още по-пълна заетост, намаляване на разликите в разпределението на доходите, предоставяне на повсеместно обществено осигуряване; пето, постигане на значителен прогрес в изграждането на общество с високо енергоспестяващо и екологично приятелско съзнание.
Освен това на конгреса беше посочено, че до средата на този век, т.е. когато създаването на нов Китай отбелязва 100-годишнината си, страната ще бъде изградена като силна и просперираща, демократична, цивилизована, хармонична и модерна социалистическа държава.
- На кои аспекти от проведените на конгреса обсъждания по външната политика си заслужава да се обърне внимание?
- Според китайските ръководители съвременният свят претърпява дълбоки и сложни промени, но мирът и развитието остават главната тема на епохата, съотношението на силите в международен план се развива в посока, благоприятна за запазване на световния мир, съществуват още повече благоприятни условия за запазване на общата стабилност на международната обстановка. Едновременно с това светът остава все така неспокоен.  
Освен това трябва да се обърне внимание на описанието на перспективите в развитието на международната обстановка от гледна точка на китайското ръководство. То смята, че Земята е само една за цялото човечество и всички държави съжителстват в един общ свят, "силните изяждат слабите" не е принципът на съвместното съществуване, изразходването на средства за военна мощ не може да ни донесе по-добър свят; затова трябва да се стремим към мир, а не към война, към развитие, а не към обедняване, към сътрудничество, а не към противопоставяне. Изграждането на един хармоничен свят на траен мир и взаимен просперитет е общото желание на всички народи по света.        
Конгресът подчерта, че Китай ще продължава да държи високо знамето на мира. Страната ни неотклонно ще върви по пътя на мирното развитие, ще провежда самостоятелна и независима мирна външна политика, решително ще защитава държавния суверенитет, сигурност и интересите на развитието си, ще решава своята позиция и политика в съответствие със самата същност на явленията, ще поддържа справедливостта и истината. Китай отстоява мирното разрешаване на международните конфликти и горещите теми и се противопоставя срещу прилагането на военна сила или военна заплаха, срещу подкопаване на законната политическа власт в други страни, срещу всякакви форми на тероризъм, срещу всякакви форми на хегемония и силова политика. Китай никога няма да се стреми към господство, никога няма да извършва териториална експанзия, ще съчетава интересите на китайския народ с общите интереси на народите в света, ще участва с още по-активна позиция в международните дела и изпълнявайки ролята на отговорна голяма държава, съвместно с останалите страни ще посреща глобалните предизвикателства. Китай неотклонно ще провежда политика на откритост на принципа на взаимната полза, чрез задълбочаване на сътрудничеството ще стимулира световната икономика към силен, устойчив и балансиран растеж.
Освен това на конгреса бяха представени отношенията на Китай с развитите страни, със съседните страни, с развиващите се страни, както и политиката на страната по многостранни въпроси.
- Какви влияния има конгресът връху българо-китайските отношения?
- По принцип конгресът на партията обсъжда планирането на макрониво и общите стратегии на външната политика, много рядко се засягат отделни страни, отделни сфери. Всъщност в доклада на конгреса не се пишат конкретни никои билатерални отношения. Но несъмнено е, че макропланирането и общите стратегии имат огромно значение за бъдещото развитие на двустранните отношения с всяка една страна. Това, което особено трябва да кажа, е, че новият генерален секретар на ЦК на ККП Си Дзинпин е посетил България през 2009 г. Членовете на политбюро на ЦК на ККП Ван Ян и Ху Чунхуа са посетили България през 2010 г. и 2011 г. Тяхното запознаване с България има огромно значение за развитието на българо-китайските отношения.
- Как разглеждате настоящото състояние на китайско-българските отношения?
- Двете страни поддържат постоянен диалог на политическо равнище. Неотдавна премиерът на Китай Вън Дзябао се срещна с президента на България Росен Плевнелиев във Виентян, столицата на Лаос, и беше проведен задълбочен обмен на мнения относно двустранното практическо сътрудничество и други въпроси.
Непрекъснато се разширяват търговските връзки между двете страни. Според българската статистика двустранният търговски оборот за първите три тримесечия е в размер на 1,07 млрд. евро с увеличение от 57,3% в сравнение със същия период на предходната година. В това число българският износ за Китай съставлява 467 млн. евро с увеличение от 123,4 на сто. Китай вече се превърна в един от десетте най-големи търговски партньори на България. Извън рамките на ЕС Китай е втори търговски партньор по износ и трети търговски партньор по внос за България.
Задълбочава се непрекъснато и инвестиционното сътрудничество. Проектите с китайски и смесени инвестиции в България активно се развиват. Неотдавна заместник-председателят на Народното събрание на България, министърът на икономиката, директорът на Агенцията за инвестиции и др. участваха във форума "Презентация на инвестиционните условия и проекти в България", който се проведе в Шанхай. България представи своите туристически продукти на китайското международно туристическо изложение Шанхай 2012. До края на годината ръководителите на 4-5 градове и провинции от Китай ще посетят България, като главен акцент в разговорите ще бъде сътрудничеството в инвестиционната област. Надявам се тези мероприятия възможно най-скоро да доведат до конкретни резултати.
Сътрудничеството в хуманитарната област все повече се засилва. Наскоро във Великотърновския университет отвори врати вторият в България Институт "Конфуций".
Като посланик на Китай в България аз съм доволен от развитието на двустранните ни отношения днес. Изпълнен съм с увереност за бъдещето на китайско-българските отношения.

Българинът готов да похарчи средно 531 лв. на Черния петък

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 216

Индустрията ни с първия ръст от 20 месеца

автор:Дума

visibility 907

/ брой: 216

Бюджет с 3% дефицит и пакет от мерки ще внесе служебната власт

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 216

Над 17% от работещите в ЕС са били с временни договори

автор:Дума

visibility 759

/ брой: 216

Кремъл отрече за разговор Тръмп-Путин

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 216

В РСМ очакват скоро промени в конституцията

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 216

Вотът на доверие към Шолц преди Коледа

автор:Дума

visibility 858

/ брой: 216

Преходният съвет на Хаити уволни премиера

автор:Дума

visibility 809

/ брой: 216

Изолация и безсилие

автор:Александър Симов

visibility 733

/ брой: 216

Да направим крачка назад, за да вървим три напред като общество

автор:Дума

visibility 1035

/ брой: 216

България се нуждае от връщане на държавността

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 216

Време е Борисов и Пеевски да бъдат изолирани от властта

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 216

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ