09 Ноември 2024събота14:28 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Уморените пътища на Петър Доневски

Разказите от новата му книга са достоверно свидетелство за времето, за автора и неговите съвременници

/ брой: 126

автор:Велин Георгиев

visibility 4663

На най-хубавия български празник - 24 май - денят на духовността, по пощата получих сборника с избрани разкази "Уморени пътища" от врачанския писател Петър Доневски. Приех пратката като поздрав за този светъл празник на духа и затова останах насаме с книгата. Кой друг, ако не всеки сам, докато е на белия свят, не напомня за себе си на света, в който живее, с това, което е направил и което в дни на равносметка не може да не каже: Ето това съм... По-добре вижте... Такъв е жестът на Петър Доневски към читателите с избраното томче с документални разкази за българското село. Наричам разказите документални и мисля, че този акцент се налага от само себе си. Навлезеш ли в света на Доневски, смятай, че си вече в неговия Белослатински край, сред живописната природа и работливия народ, сред цялата пъстра палитра на трудовите делници на хората - всички грижи и радости, всяко нещо е пред погледа на автора и на неговия читател.
Името на Петър Доневски е добре познато на литературните му събратя в страната. И на четящата български текстове прослойка българи. Защото стотици очерци, репортажи и разкази са излезли изпод перото на този талантлив разказвач, който превръща фактите от живия живот в литература. Затова смятам, че почти са невидими границите между разказа и очерка, а понякога и репортажа. Това се дължи на природната даденост на автора - да говори благо, премерено, сладкодумно, защото има проницателно око и чувството му на летописец на протичащия живот в неговото време и времето на земляците му не го напуска, той е стопанинът на този живот. Ето затова нарекох разказите му документални. Мисля, че това е заслужен комплимент. Още повече във времена на градеж и на разруха. Разказите на Доневски са зафиксирали живота отпреди и след погрома над селското ни стопанство. Промяната в обществената система се оказа природно бедствие за българското село и неговите люде.
Няма защо да преразказвам разказите, те са красноречиво четиво и не случайно на първата страница на сборника има няколко цитата от рецензии за този автор през годините, в които е бродил по своите пътища в отрудените си делници. Тези цитати звучат като епикризи. И за автора, и за времето, и за нас, които сме негови съвременници. Затова ще си позволя да се спра на някои от тях.
Писателят Стефан Поптонев, който живееше и пишеше за българското село с любов и благодарност, движейки се в пластовете на селския живот, е подчертал, че изворите, от които черпи живителна влага авторът, не се намират през девет земи в десета. Те са в неговия роден край. Значението на създаваното от него нараства още повече, като се има предвид, че голямата традиция на нашата литература е именно да се занимава и отразява живота на обикновените хора. Защото това е зърното и коренът на България, това е солта на живота... Светла да му бъде паметта на Стефан Поптонев! Той беше един предан човек на този живот, за който говори за Доневски. Но това се отнася в пълна мяра и за него. А защо не и за мен, и за Драгомир Шопов, който също смята, че разказите на Доневски не са съчинени, че са късове от преживяното, преосмисленото, те са едно достоверно свидетелство в художествена форма за трудния път, който сме изминали. Такива са оценките и на Петър Динчев, и на проф. д-р Връбка Орбецова, която смята, че малко утвърдени писатели с такава нежност и вещина са предали и одухотворявали селския пейзаж...
Прочитайки сборника-равносметка, който излиза около негова годишнина, въздъхвам с облекчение и удоволствие от полувековната творческа и житейска диря на един от тружениците на плодородната българска нива - художествената литература. Затова смятам, че уморените пътища на Доневски са дали един сладък плод и той е поредното доказателство, когато животът става литература, а литературата - живот.
------------
Авторът ще гостува на НЛС "Старинният файтон" на 7 юни от 18 ч., където ще бъде представена новата му книга.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1542

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1548

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1037

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1405

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1524

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1518

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1560

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1461

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1323

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1347

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1401

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1303

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ