13 Ноември 2024сряда01:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България.

Капанът на "общественото мнение"

/ брой: 195

автор:Георги Георгиев

visibility 6332

Кестенът на Ане Франк беше прекършен в холандската столица в понеделник. 150-годишното дърво, което укриващото се от нацистите еврейско момиче виждало всеки ден от таванското прозорче, се бе превърнало в символ на свободата и нещо като своеобразен паметник на жертвите на Холокоста в Амстердам.
Проблемът обаче е далеч по-сериозен. През 2007 г. властите в Амстердам решиха да отсекат дървото, защото било изгнило и е станало опасно за посетителите на музея "Ане Франк". И тук будното холандско и европейско обществено мнение реагира бурно и безапелационно. Намериха се еколози, които твърдяха, че кестенът е здрав и ще издържи на буря, надигнаха глас правозащитниците и в крайна сметка докараха работата до съда, който пощади дървото и то дори беше укрепено с метална ограда.
На пръв поглед това е пример за гражданско общество в действие. При по-внимателно вглеждане може да видите в случая пълната нерационалност на т.нар. обществено мнение. Прегърнали една красива идея, хората загърбиха аргументите на здравия разум. Сега се пита, ако някой беше пострадал или загинал под счупения кестен, кой щеше да бъде виновен. Аморфното обществено мнение, т.е. масата хора, които защитаваха кестена, или властта, която е допуснала той да бъде запазен, или пък е допуснала да се прекърши.
Друг пример. От седмици насам в Москва тече поредица от протестни акции срещу изсичането на просека в Химкинската гора край столицата с цел да се прокара шосе, което да разтовари градския трафик. Шум до бога. В един момент хората започнаха просто да протестират срещу властта, а не толкова за запазването на дърветата. Много е вероятно обаче същите тези лица да протестират след време срещу транспортния колапс на руската столица и да обвиняват властите, че не вземат мерки. А когато властта вземе мерки... Абсурд.
Трети пример. Проектът "Бургас-Александропулис" (ако се абстрахираме от политиката в случая) също вдигна накрак еколози и пробуди "общественото мнение" по нашето Черноморие. Можел да замърси крайбрежието. Може. Но може и да не може. Утре вероятно много от неговите противници ще излязат на протести заради това, че живеят бедно. И да им обяснявате, че нефтопроводът прави България по-богата с няколко десетки милиона долара годишно, все тая.
Ако питате общественото мнение, то ще ви каже, че не трябва да има АЕЦ, защото били опасни, не трябва да има ВЕЦ, защото били "водни бомби", не трябва да има заводски комини, защото бълват отрови, че ТИР-овете не трябва да минават през населени места. Ако кажете на общественото мнение колко ще му струва всичко това, то, дори да е в дълбока летаргия, ще ви отговори, че няма да плати.
Това е един вид капан. Всяко съобразяване с общественото мнение, а то в нашия и европейския случай май е мнението на тези, които, грубо казано, викат по-силно, се разглежда като контрапункт на несвободата и тоталитаризма. Всяка либерална власт в Европа се бои до смърт да не бъде обвинена в тоталитарни методи на управление. И кой знае защо се смята, че най-добрата защита е съобразяването с общественото мнение и нагласи. Още древните гръцки мислители обаче са забелязали, че има много тънка граница между прекалената свобода на общественото мнение и диктатурата. И са я обозначили като "охлокрация" - власт на тълпата, изродена форма на демокрацията, в която народът мени предпочитанията си, повлияван от красивите речи на демагозите. От времето на древна Гърция ни делят хиляди години. Някои неща не се променят. Просто с години биват завивани във все по-красиви опаковки. Което не променя съдържанието им.

Българинът готов да похарчи средно 531 лв. на Черния петък

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 216

Индустрията ни с първия ръст от 20 месеца

автор:Дума

visibility 907

/ брой: 216

Бюджет с 3% дефицит и пакет от мерки ще внесе служебната власт

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 216

Над 17% от работещите в ЕС са били с временни договори

автор:Дума

visibility 759

/ брой: 216

Кремъл отрече за разговор Тръмп-Путин

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 216

В РСМ очакват скоро промени в конституцията

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 216

Вотът на доверие към Шолц преди Коледа

автор:Дума

visibility 858

/ брой: 216

Преходният съвет на Хаити уволни премиера

автор:Дума

visibility 809

/ брой: 216

Изолация и безсилие

автор:Александър Симов

visibility 733

/ брой: 216

Да направим крачка назад, за да вървим три напред като общество

автор:Дума

visibility 1035

/ брой: 216

България се нуждае от връщане на държавността

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 216

Време е Борисов и Пеевски да бъдат изолирани от властта

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 216

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ