18 Ноември 2024понеделник09:17 ч.

Колонката на Виктор Папазов

Отсега помислете за алтернативно отопление*

/ брой: 65

автор:Виктор Папазов

visibility 3121

Една мила женица, гинеколог по образование и по съвместителство председател на ЕСср, била заявила, че няма да позволи на Русия да продава природния газ за рубли. Със същия успех може да заяви, че на територията на ЕСср гравитацията не действа.

Явно, в програмите по медицина, не се изучава дори и рудиментарна икономика, иначе госпожата щеше да знае, че на дефицитен пазар господар е продавачът, а не купувачът. Скоро тя, а, уви, и всички, които сме в рамките на ръководения от нея ЕСср, ще научим как работят законите на пазара и физиката.

Прогноза - следващата зима ще е студена и гладна. Питате защо студена, ще го обясня толкова кратко и просто, че вероятно и госпожата гинеколог би го разбрала.

За да преживее без проблеми следващата зима, Европа трябва да запълни газовите си хранилища най-късно до ноември, които по стечение на обстоятелствата текущо са на практика празни. Ако това не стане, ще трябва да се прави един труден избор - да се спре промишлеността или да се спре отоплението. Причината ще бъде недостиг на газ.

Неслучайно в Европа има развита система на газохранилища, защото капацитетът на тръбите не позволява консумацията да се задоволява пряко от тръбата. В Европа има само една държава, която е изключение - Финландия, която май скоро ще сърба попарата на късогледата си политика. 

Да се върнем на физическата страна на нещата. Обемът на газовите хранилища е около 100 милиарда куб. м. Максималният капацитет на "Северен поток 1" е 160 милиона куб. м на ден. Тръбопроводът през Украйна в момента пропуска около 100 милиона куб. м на ден. "Ямал-Европа" и "Турски поток" имат капаците около 300 милиона куб. м. Максималният капацитет на втечнен газ е 400 милиона куб. м дневно. Самата Европа има собствено производство около 150 милиона куб. м дневно. 

В края на текущия отоплителен сезон в хранилищата ще останат около 20 милиарда куб. м. За да се подготви за следващия сезон, на Европа й трябва да вкара в хранилищата около 90 милиарда куб. м. Това не може да стане за един ден. Ако направим една проста "бакалска" сметка, ще видим, че при текущия капацитет на тръбите ще са необходими около 100 дни, за да се напълнят хранилищата, и то при условие, че няма никаква текуща консумация, т.е. запълването трябва да започне април. Ако не започне през април, ще има дефицит на газ. Синоним на термина "дефицит на газ" е "студ". 

Ако не чуете, че госпожа гинеколожката е намерила рубли да си плаща за газа, да знаете, че е хубаво да помислите за алтернативно топлене - от топли дрехи, дърва и други. 

Кой разбрал, разбрал.

п.с. Да вярвате на разни "експерти" и чиновници, които ви обясняват врели-некипели, като как ЕСср ще ви договори газа, как САЩ ще ни доставят втечнен газ, как Азербайджан или Катар ще ни спасят, е същото като да вярвате в дядо Коледа - много е романтично, но до определена възраст.

Фейсбук

* Заглавието е на редакцията

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ