07 Октомври 2024понеделник09:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България взе близо 8,5 млрд. лв. външен заем

/ брой: 167

автор:Дума

visibility 239

България пласира успешно на международните пазари три емисии облигации – две еврови и една доларова. Общата стойност на новия дълг, изчислен в български пари, е близо 8,5 млрд. лв. Интересното е, че за първи път от 22 години, по данни на Министерството на финансите, страната пласира доларова облигация.
Евровите облигации са със срочност 8 и 20 години, а поетият обем е съответно 1,75 млрд. евро с 3,625% лихвен купон и 1,25 млрд. евро с 4,250% лихвен купон. Третият транш е със срочност 12,5 години, обем от 1.5 млрд. долара и 5% лихвен купон.
От Министерство на финансите посочват, че доларовата облигация разширява и диверсифицира инвеститорската база. Подобни емисии в последната година пласираха и други страни от Централна и Източна Европа. Данните на ведомството показват силен инвеститорски интерес към излизането на България на пазарите.
Това е най-внушителното излизане на България на международни пазари досега. Поетият нов дълг е нужен за покриване на заложения от предишния финансов министър Асен Василев в Закона за държавния бюджет за 2024 г. значителен дефицит в размер на близо 6 млрд. лв., както и заради падежиращите еврооблигации на 3 септември в размер на около 3 млрд. лв. Министерството на финансите не планира друго излизане на външните капиталови пазари за тази година.
След тези три нови емисии общо от началото на годината България е натрупала 10,2 млрд. лв. дълг, като останалият е дело на служебното правителство в периода април – август и е реализиран само на вътрешния пазар. Заложеният таван в Бюджет 2024 е 11,7 млрд. лв.
България излиза на международните пазари за първи път тази година. През 2023 г. тя пласира четири еврови емисии на два пъти – през януари и през ноември.
Емисията е факт и дни след като официално бяха насрочени седмите предсрочни парламентарни избори в България в рамките на едва 3 години.

Петролът не поскъпва заради забавянето на икономиката

автор:Дума

visibility 2760

/ брой: 189

Ски курортите вдигнаха цените на картите

автор:Дума

visibility 2121

/ брой: 189

Франция увеличава данъците на богатите

автор:Дума

visibility 2606

/ брой: 189

Хърватски войници няма да участват в конфликти

автор:Дума

visibility 2575

/ брой: 189

Доминикана масово депортира мигранти

автор:Дума

visibility 2615

/ брой: 189

Черна ирония

автор:Александър Симов

visibility 4373

/ брой: 189

Свинщина

автор:Мая Йовановска

visibility 5494

/ брой: 189

За икономиката

автор:Дума

visibility 4375

/ брой: 189

“БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” има решенията за БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 2687

/ брой: 189

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ