ГЕРБ отряза общините за плоския данък
Управляващите отхвърлиха и предложението на левицата за минимален необлагаем доход
/ брой: 266
Управляващите отрязаха искането 20 на сто от плоския данък да отиват в общинските бюджети. Предложението бе направено от депутатите от Коалиция за България между първо и второ четене на Закона за данъка върху доходите на физическите лица. За това настояваше още през миналата година и Националното сдружение на общините. Социалистите припомниха, че голяма част от депутатите от ГЕРБ са подкрепяли предложението, но тъй като то не е прието от партията, отново са гласували механично "против".
Никой не предлага да се премахнат делегираните бюджети и това, което се финансира от държавата, а искаме да дадем възможност на общините да бъдат дофинансирани, мотивира предложението на левицата Румен Овчаров.
Шефката на финансовата комисия Менда Стоянова призна, че във връзка с продължаващата децентрализация трябва да се намерят лостове за собствени приходи на общините, които да бъдат обвързани с икономическата дейност на населеното място. Тя обаче се оправда, че ако директно се върнели въпросните 20 процента в бюджетите на общините, по логиката на ГЕРБ, щели да се ударят малките общини.
Още през юли на заседание на Министерския съвет стана ясно, че Бойко Борисов не е готов да отпусне пари на общините. Тогава той заяви: "Но сега в петък вечер градът колабира и стотици хиляди нерви се късат, за да бъдат солидарни с някой, който дори не го признава това. И като дойдат изборите, се избира един селски кмет, защото ги е завел на кръчма, и след това казва "дайте ми пари".
Управляващите отхвърлиха още едно социално предложение, внесено от левицата. Социалистите настояха за въвеждане на минимален необлагаем минимум. Според предложението трябваше доходи до 420 лв. да се облагат, след като от тях се приспадне размерът на минималната работна заплата. От ГЕРБ обаче извадиха мотива, че това било частична отмяна на плоския данък, и отново гласуваха "против". "Вие трябва да направите днес ясно дефиниране в политическото пространство още веднъж. Защото едно е да хвалите Тодор Живков, съвсем друго е да гласувате за хората, които са най-тежко ударени от кризата", призова мнозинството преди вота Михаил Миков.
Броят на бедните в България надвишава този в страните в Европейския съюз с около 5%. Това означава, че в България според европейските критерии над 20 на сто от населението живее в бедност, заяви Янаки Стоилов. Той подчерта, че в този процент се включват работещите бедни. Стоилов изтъкна, че въвеждането на мярката би струвало на бюджета 100 млн. лв.