Работим 17 години за собствено жилище
За купуването му са необходими 199 нетни месечни заплати
/ брой: 190
В България са нужни 199 месечни заплати за закупуване на жилище с размер от 100 кв. м. Това показва проучване, което сравнява цените на недвижимите имоти в 62 държави спрямо средните заплати на местно равнище. Средната цена на имот с площ 100 кв. м е еквивалентна на 114 нетни заплати в Дания, което прави северната страна най-достъпната в Европа за покупка на жилище, сочат данни на МВФ, специалистите по цените на имотите Numbeo и TradingEconomics. България се намира в средата на класацията, като са необходими 199 нетни заплати за закупуването на жилище или близо 17 години. В съседна Северна Македония, за да се сдобиете с дом, ще ви трябват 215 нетни заплати, в Гърция – 228, а в Босна и Херцеговина – 255.
Според проучването Ирландия и Швеция са втората и третата най-достъпни страни в Европа, където съответно 123 и 129 нетни заплати са достатъчни за закупуване на жилище с площ 100 кв. м. Това се равнява на около 10 годишни заплати.
В проучването не се се отчитат разходите за храна, жилище, грижи за децата и всичко останало. На дъното на класацията в Европа са Чехия и Словакия. В последната средното жилище от 100 кв. м струва 297 пъти повече от средната заплата, която може да се изкара за почти 25 години. Ако някой успее да спести половината от нетната си заплата, все пак ще трябва да прекара 50 години в усилено спестяване, за да притежава семейно жилище.
Сред ключовите данни за анализ на цените на жилищата и достъпността им е преброяването на реалните ипотечни кредити във всяка държава.
Само 30% от имотните сделки в София са с ипотека, т.е. останалите 70% са с налични пари. Във Варна 18% от продажбите са с ипотека и 82% - без. При сделките с ипотека 11% са „на данъчна оценка“, т.е. данъчната оценка и обявената стойност съвпадат или се разминават с до 5 хил. лв. При сделките без ипотека 33% са „на данъчна оценка“. Във Варна при тези числа има още по-голямо разминаване – 5% са на данъчна оценка, когато са с ипотека, и 40% – без ипотека, сочат данни на Агенцията по вписванията.
Според тях най-виcoк пpoцeнт нapacтвaнe на сделките с имоти пpи нaceлeнитe мecтa, peгиcтpиpaли нaд 1000 cдeлки зa тpимeceчиeтo, има в Бypгac (19,1%), Cтapa Зaгopa (18,2%) и Heceбъp (16,1%).
Cлeдвaщитe пoзиции ce зaeмaт oт Плoвдив и Coфия, кoитo ca cъc cъoтвeтнo 13,7% и 12,5% нapacтвaнe в бpoя cключeни cдeлки cпpямo пpeдxoднaтa гoдинa.
Oтcтъплeниe бeлeжaт caмo двa града, тpaдициoннo зaeмaщи вoдeщи мecтa в cтaтиcтикитe. Пъpви пo тoзи нeгaтивeн пoкaзaтeл e Pyce, в кoйтo ce oтчитa осезаем cпaд oт пoчти 8% нa гoдишнa бaзa, a втopa ce нapeждa Bapнa c минимaлeн oтpицaтeлeн резултат - 0,6%.