10 Ноември 2024неделя01:54 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Драгомир Стойнев към енергийния министър: С действията си закривате БЕХ, кой ви даде мандат за това

Не се вземат решения в полза на бъдещето на българската енергетика, смятат социалистите

автор:Дума

visibility 2824

„Гледаме мерки на парче, защото няма цялостна стратегия за енергийния сектор. В момента сме в унизителна ситуация, в която се чудим как да спасим 300-400 млн. лв., вместо да мислим за дългосрочния ефект от работата на българската енергетика и особено на Маришкия басейн.“ Това заяви заместник-председателят на Народното събрание от „БСП за България“ Драгомир Стойнев от парламентарната трибуна относно напредъка на правителството по предоговаряне на Националния план за възстановяване и устойчивост.

Той обърна внимание, че отпада поетият ангажимент за 40% декарбонизация спрямо 2025 г., но остава изискването за 11 млн. тона въглеродни емисии. „Какво казваме с това, 11 млн. тона са ни достатъчни? Затворихме една централа, още една предстои да бъде затворена. Работа за миньорите ще има, но забележете - като се създаде ново държавно дружество, което ще се занимава с рекултивация на Маришкия басейн. А имаме възможност да натоварим всички свои мощности и да изнасяме електроенергия към Украйна и да имаме ползи от това“, подчерта Стойнев.

Социалистът попита министъра на енергетика и каква е връзката между това ограничение за 11 млн. тона емисии и либерализацията на пазара, както е записано в документа на правителството: „Работите ли за либерализация на пазара за битовите потребители и какъв ще бъде ефектът? И кой, в крайна сметка, в тази държава ще отговаря за енергийната бедност - Министерството на енергетиката или Министерството на труда и социалната политика?“

Драгомир Стойнев реагира и на предложението на служебната власт да бъдат извадени двете най-печеливши дружества от структурата на България енергиен холдинг: „С това решение БЕХ де факто ще престане да съществува постепенно в следващата година. От БСП сме категорично против. Кой ви даде мандат да правите това, след като няма решение на Народното събрание за такова нещо? Тези дружества трябва да останат в Българския енергиен холдинг.“

Председателят на парламентарната група на „БСП за България“ Борислав Гуцанов обърна внимание, че две от най-важните теми, Плана за възстановяване и устойчивост и бъдещето на българската енергетика, се обсъждат пред празна пленарна зала.

„Кое по-важно нещо може да обсъждаме в момента? Отсъстват и голяма част от представителите на ПП-ДБ, които са сред основните виновници за положението, в което се намира енергетиката ни“, отбеляза Гуцанов.

По думите му основният въпрос е дали ще бъдат усвоени всичките 12 млрд. лв. по ПВУ или ще си останем с досега усвоеното от приблизително 1,250 млрд. лв. „Правителството на сглобката не привлече нито едно евро, това плащане се случи по време на предходния служебен кабинет“, припомни социалистът.

Председателят на парламентарната група на социалистите посочи, че България има необходимост от 38 млн. мегаватчаса електроенергия на година до 2050 г., а с преминаването на автомобилите на електричество тя ще се увеличи до над 120 млн. „Откъде ще дойде тази електроенергия само за 26 години – нека някой този въпрос да коментира и да се вземат тези решения“, призова Борислав Гуцанов.

Социалистът припомни и последното решение в областта на енергетиката за продажбата на оборудването на АЕЦ „Белене“ на Украйна, вместо електроцентралата да бъде построена за 5 млрд. лв. – с 25 млрд. по-малко от инвестицията за изграждане на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“.

„Интересно е какво правим с газохранилищата - „Чирен“, „Галата“ кой го потопи? Какво се случи с всичките коридори? Какво става с ПАВЕЦ „Чаира“? Какво правим с доставките на свежо ядрено гориво? Ще се закрият ли ТЕЦ-овете, които произвеждат малко под 50% от електроенергията на България? Да, с тези действия ще бъдат закрити и една от основните вини е на Асен Василев“, постави въпросите Борислав Гуцанов и заключи: „Надявам се в следващото Народно събрание да се вземат решения за развитието на българската енергетика, а не такива, които подпомагат чужди държави.“

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ