09 Ноември 2024събота23:53 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

БСП: България губи милиарди годишно от бездействие по важни транспортни проекти и проблеми с товарния трафик

автор:Дума

visibility 2070

Изключително важни въпроси и нерешени с години проблеми се поставиха на проведеното по инициатива на ПГ на „БСП за България“ изслушване в Народното събрание относно затрудненията при преминаването на границите ни и инициативата на Гърция и Турция за намиране на алтернативен транспортен коридор и заобикаляне на България. Такъв извод направи заместник-председателят на парламентарната група на социалистите Иван Иванов.

„С години държавата е бездействала по този въпрос. Разбира се, че не може да носите отговорност за предходни правителства, но можете да поправите чуждите грешки. На вас се е паднал ангажиментът да решите тези проблеми и очакваме да направите всичко възможно, така че в най-кратки срокове да се постигне облекчение на трафика“, обърна се към ресорните служебни министри Иванов.

Той обърна внимание на състоянието на граничните ни пунктове. „Като народен представител в предходно Народно събрание, лично съм присъствал как на ГКПП „Кулата“ ни се промотираше грандиозен ремонт за милиони, който щял да облекчи трафика. И сега ни заявявате, че това нещо тепърва предстои. Можете да направите ревизия защо тези ремонти не са дали резултат и трябва да се прави нов“, посочи социалистът.

Иван Иванов подчерта, че много сериозен е проблемът по границата ни с Румъния, където, освен че българските превозвачи губят милиони, гражданите на Русе страдат от товарния трафик. „Казвате, че разработвате система за управление на трафика, но срокът за въвеждането ѝ 2026 г. е изключително тревожен. Ако трябва, вземете частна система и я инкорпорирайте“, предложи народният представител.

Иванов каза още, че на четвърти министър поставя въпроса за проблема с двойния контрол на румънската граница. „Какво правите, за да окажете натиск върху румънската страна, защото тези опашки са заради това? Фериботът Русе-Гюргево и третия мост на Дунав – удряйте по масата, за да станат по-бързо. България трябва да лидира този процес“, призова той.

Народният представител от „БСП за България“ Иван Петков отчете, че за последните 35 години българската държава не е направила нищо за развитието на жп превозите, а това е най-лесният начин за облекчаване на шосейните пътища.

 „Ако погледнем нашите съседи, в Румъния имат новоизградени трасета за товарни превози, които са свързани с техните пристанища. Гърция в последните години е инвестирала над 4 млрд. евро в този сектор, а в България  той целенасочено не се развива. Преди години се коментираше за проект, свързващ Солунското пристанище с Бургас, Варна и Русе чрез жп транспорт, който трябваше да бъде реализиран през 2027-2028 г., но още не е започнал. Защо не се развива тази инфраструктура“, попита Петков.

„Хаос по границите на държавата ни и той не е от вчера, но ескалира. Стоим пред портите на Шенген, а на нашите порти е ад – така го описват шофьорите, не аз“, обобщи председателят на ПГ на „БСП за България“ Борислав Гуцанов от парламентарната трибуна.

Той постави въпроса за товаропотока между Далечния Изток и Европа и според него истинската причина, заради която България все още не е част от сухопътния Шенген. „В момента големите контейнеровози основно преминават през Суецкия канал и оттам – през Гибралтар, Бискайския залив, Ла Манш и се разтоварват на пристанищата на Западна Европа. А другата опция е отново през Суецкия канал, но после на пристанищата в Солун или Пирея и оттам през Гърция и България – отново стоките достигат до Европа, но по два пъти по-кратък път“, обясни Гуцанов.

Той цитира забавянията с години по строежите в Кресненското дефиле, пътя Ботевград-Видин и връзката от Кулата до Видин като причините България да губи милиарди от товаропоток, който ни заобикаля. Според него, в епохата на високите технологии и транспортните връзки, е недопустимо държавата да бездейства по тези инфраструктурни проекти. И отбеляза, че не става въпрос само за автомагистралата, тъй като жп линията по този маршрут не е започнала да се прави вече 35 години.

„С ясно основание Турция и Гърция поставят въпросите за забавянето на границите на България и заобикалянето ни през Северна Македония и Сърбия“, смята Гуцанов и постави въпроса защо държави, които не са част от ЕС, са способни да направят това, което България не може.

„Няма ли я волята на народните представители и на изпълнителната власт да бъдат изградени тези инфраструктурни коридори, ще продължаваме да бъдем в това жалко състояние, в което се намираме и България да губи милиарди годишно“, заключи Борислав Гуцанов.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ