Вятър и мъгла
/ брой: 135
Евгени ГАВРИЛОВ
Очаквано Комисията за енергийно и водно регулиране вдигна със задна дата от 1 юли цената на природния газ с 32%. Обяснението, също очаквано, е свързано с поскъпването на суровината в световен мащаб заради голямото търсене и по-малкото предлагане заради войната в Украйна.
Човек не трябва да е газов експерт, за да види, че това няма да е последният ценови шок, свързан с природния газ. А сме само в разгара на лятото. По всичко личи, че Европа се подготвя за зима без руски газ. При задаващия се дефицит е логично цените да хвърчат нагоре. И поскъпването обаче трябва да има някакъв поносим предел.
Другият очертаващ се вариант е да се ограничава потреблението. Много анализатори са на мнение, че страните от ЕС трябва да намалят потреблението на газ с 15% през следващите 10 месеца, ако Русия врътне кранчето. В балтийските страни и Финландия тези ограничения би трябвало да стигнат 54%. Политиците и представители на енергийни компании в някои държави призоваха за нормиране на потреблението. Изпълнителните директори на три от най-големите енергийни компании във Франция например излязоха със съвместно обръщение към населението да се пести енергия. В Нидерландия призоваха хората да намалят отоплението и да скъсят престоя под душа.
След като миналия месец Германия обяви втора степен на плана за действие в извънредни ситуации, местните власти вече прилагат различни мерки - намаляване на уличното осветление, на температурата в откритите басейни.
Какво се прави в България по проблема не е ясно, вятър и мъгла. Каква зима ни очаква е още по-неясно. Защото се оказва, че у нас политическите разправии са по-важни от преодоляването на енергийната криза.
Освен това се оказва, че страната ни заема незавидна позиция в още една класация - по достъпност на природен газ за населението. Сред 33 държави в Европа България е на 31-во място. Уж вече имало диверсификация на доставките. Само дето никой не поставя въпроса за цената на тези доставки и за посредниците, прибиращи комисионите. При руските доставки беше ясно, сега - вятър и мъгла. Ясно е и друго - без "Газпром" няма как да минем, въпреки че Кирил Петков и Асен Василев се опъват. Очакваме да видим каква ще бъде позицията на следващите.